statystyki

Mieszkanie bez podatku, ale miejsce parkingowe już z PIT

autor: Patrycja Dudek26.02.2018, 18:00
wynajem, nieruchomości, mieszkanie

wynajem, nieruchomości, mieszkanieźródło: ShutterStock

Kto kupił mieszkanie od dewelopera, a dopiero później podpisał akt notarialny na miejsce postojowe, ten musi odpowiednio długo odczekać ze sprzedażą – wynika z wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego.

Przy zakupie nieruchomości na rynku pierwotnym często zdarza się, że najpierw podpisywany jest akt notarialny na mieszkanie, a dopiero po jakimś czasie – na udział w garażu wielostanowiskowym. A co ze sprzedażą tych nieruchomości? Zasada jest taka, że nie ma podatku dochodowego od zbycia, jeżeli od końca roku, w którym nastąpiło nabycie, upłynęło już 5 lat (art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o PIT). Osoby sprzedające mieszkanie i garaż z odrębną księgą wieczystą muszą brać pod uwagę terminy nabycia obu nieruchomości, nawet jeśli miejsce postojowe jest przypisane do mieszkania. W przeciwnym razie ryzykują zapłatą PIT od dochodu ze sprzedaży.

Przekonał się o tym podatnik, który 23 grudnia 2003 r. nabył na własność mieszkanie, a niemal rok później – 22 listopada 2004 r. – podpisał akt notarialny na zakup udziału we współwłasności garażu znajdującego się w tym samym budynku. Obie nieruchomości sprzedał 19 lutego 2009 r., w jednym akcie notarialnym. Sądził, że nie zapłaci PIT, bo od końca 2003 r. (kiedy to kupił mieszkanie) minęło już 5 lat.


Pozostało jeszcze 59% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane