Zapłata za zrzeczenie się lokalu nie jest zwolniona z PIT

autor: Łukasz Zalewski28.08.2017, 07:26; Aktualizacja: 28.08.2017, 08:35
mieszkanie

Spór między kobietą a fiskusem sprowadzał się do rozstrzygnięcia, czy wypłacone jej pieniądze są zwolnione z PIT na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 3 i 3b ustawy o PITźródło: ShutterStock

Osoba, która oddała prawo do nieruchomości spółdzielni mieszkaniowej i dostała za nią zapłatę odpowiadającą wartości rynkowej , musi uiścić podatek – uznał NSA.

Sprawa dotyczyła kobiety, która w 2004 r. wygrała przetarg na ustanowienie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu użytkowego. Organizatorem aukcji była spółdzielnia mieszkaniowa. Podatniczka podpisała umowę i wpłaciła wkład budowlany (120 tys. zł). W 2007 r. okazało się, że już przed 2004 r. spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu użytkowego zostało ustanowione na rzecz innego podmiotu, o czym jednak spółdzielnia nie poinformowała. Zataiła ona też fakt, że na tym prawie była założona księga wieczysta, obciążona hipoteką.

Kobieta domagała się więc od spółdzielni przeniesienia własności lokalu w formie aktu notarialnego, ale bezskutecznie. W związku z tym, że stan prawny lokalu był niejasny, nie mogła w żaden sposób rozporządzać prawem do nieruchomości ani też go sprzedać. W związku z tym zrzekła się ustanowionego na jej rzecz prawa, w 2013 r. opuściła lokal i przekazała spółdzielni. Jednocześnie skierowała przeciwko niej pozew o zwrot wartości rynkowej nieruchomości. W tym samym roku przed sądem okręgowym zawarto ugodę, na mocy której spółdzielnia zapłaciła kobiecie należność. Była to kwota wyższa niż wniesiony przez nią w 2004 r. wkład budowlany. W ugodzie zaznaczono też, że wyczerpuje ona wszelkie wzajemne roszczenia stron, w tym odszkodowawcze związane z lokalem użytkowym.


Pozostało 58% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane