statystyki

Zapłata za zrzeczenie się lokalu nie jest zwolniona z PIT

autor: Łukasz Zalewski28.08.2017, 07:26; Aktualizacja: 28.08.2017, 08:35
mieszkanie

Spór między kobietą a fiskusem sprowadzał się do rozstrzygnięcia, czy wypłacone jej pieniądze są zwolnione z PIT na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 3 i 3b ustawy o PITźródło: ShutterStock

Osoba, która oddała prawo do nieruchomości spółdzielni mieszkaniowej i dostała za nią zapłatę odpowiadającą wartości rynkowej , musi uiścić podatek – uznał NSA.

Sprawa dotyczyła kobiety, która w 2004 r. wygrała przetarg na ustanowienie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu użytkowego. Organizatorem aukcji była spółdzielnia mieszkaniowa. Podatniczka podpisała umowę i wpłaciła wkład budowlany (120 tys. zł). W 2007 r. okazało się, że już przed 2004 r. spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu użytkowego zostało ustanowione na rzecz innego podmiotu, o czym jednak spółdzielnia nie poinformowała. Zataiła ona też fakt, że na tym prawie była założona księga wieczysta, obciążona hipoteką.

Kobieta domagała się więc od spółdzielni przeniesienia własności lokalu w formie aktu notarialnego, ale bezskutecznie. W związku z tym, że stan prawny lokalu był niejasny, nie mogła w żaden sposób rozporządzać prawem do nieruchomości ani też go sprzedać. W związku z tym zrzekła się ustanowionego na jej rzecz prawa, w 2013 r. opuściła lokal i przekazała spółdzielni. Jednocześnie skierowała przeciwko niej pozew o zwrot wartości rynkowej nieruchomości. W tym samym roku przed sądem okręgowym zawarto ugodę, na mocy której spółdzielnia zapłaciła kobiecie należność. Była to kwota wyższa niż wniesiony przez nią w 2004 r. wkład budowlany. W ugodzie zaznaczono też, że wyczerpuje ona wszelkie wzajemne roszczenia stron, w tym odszkodowawcze związane z lokalem użytkowym.


Pozostało jeszcze 58% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane