Za uchwaleniem nowelizacji głosowało 411 posłów, 15 było przeciw, 5 wstrzymało się od głosu. Teraz ustawa trafi do Senatu.
Nieodpłatna pomoc prawna. Co się zmieni?
Celem noweli ustawy o nieodpłatnej pomocy prawnej jest zwiększenie efektywności wydatków, uproszczenie procedur i rozszerzenie dostępności bezpłatnych usług prawnych. Wprowadza ona możliwość udzielania porad prawnych i obywatelskich za pośrednictwem środków porozumiewania się na odległość (np. telefon, internet). Ma to zwiększyć dostępność usług, zwłaszcza dla osób z ograniczoną mobilnością lub mieszkających w mniejszych miejscowościach.
Wiceminister sprawiedliwości Arkadiusz Myrcha mówił podczas drugiego czytania w Sejmie, że zmiany te być może są niewielkie, ale bardzo potrzebne. - Otwarcie tego systemu na porady w systemie on-line są odpowiedzią na ogromne zapotrzebowanie jakie w tym momencie jest - zaznaczył wiceszef MS.
Myrcha zwrócił uwagę, że państwo ma możliwość udzielenia rocznie 1,5 mln bezpłatnych porad, a udzielanych jest od 400 do 500 tys. - Mamy de facto prawie milion zapasu nieudzielonych porad, chociaż one są opłacone - zauważył
Pierwotnie zniesieniu miał ulec obowiązek składania przez osoby chcące uzyskać bezpłatną poradę pisemnych oświadczeń o niemożności poniesienia kosztów odpłatnej pomocy prawnej przez osoby uprawnione. Ostatecznie jednak przepis ten został zachowany, lecz drogą poprawki doprecyzowano, że oświadczenie to ma mieć formę pisemną tylko w sytuacji korzystania z nieodpłatnej pomocy w sposób stacjonarny, zaś - w przypadku porady zdalnej - ma mieć formę ustną.
Gdzie można uzyskać nieodpłatną pomoc prawną?
Jak przypomina resort sprawiedliwości, nieodpłatną pomoc można uzyskać w punktach udzielających takiej pomocy i poradnictwa obywatelskiego w całej Polsce, po wcześniejszym umówieniu wizyty przez internet, telefon lub osobiście w urzędzie. Punkty te prowadzone są przez adwokatów, radców prawnych lub organizacje pozarządowe. Lista punktów udzielających nieodpłatnej pomocy prawnej i nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego w powiecie jest dostępna na stronie internetowej każdego starostwa.
Uchwalonej w piątek noweli poświęcone zostało także poranne posiedzenie komisji sprawiedliwości. Mianowicie, w trakcie drugiego czytania wiceszefowa Klubu parlamentarnego Lewicy Katarzyna Ueberhan złożyła poprawkę do projektu, wedle której osoba korzystająca z nieodpłatnej pomocy prawnej w zakresie prowadzonej działalności gospodarczej nie musiałaby składać dodatkowego oświadczenia o niezatrudnianiu innych osób w ciągu ostatniego roku.
- To, że ktoś zatrudnia osoby, nie jest jednoznaczne z tym, że jest w dobrej kondycji finansowej - tłumaczyła posłanka. Poprawka nie weszła jednak w życie - Ueberhan wycofała ją po wysłuchaniu stanowiska Arkadiusza Myrchy, który zapowiedział, że nad postulatem posłanki resort „pochyli się przy okazji prac nad szerszą nowelizacją”. (PAP)