O utworzeniu takiej komisji Ministerstwo Sprawiedliwości informowało w początkach kwietnia br. Komisja ma "zbadać i przeanalizować różne metody ograniczania korzystania z konstytucyjnych wolności" w latach 2015-2023 r. Ma zająć się metodami działań Policji, prokuratury, sądów, służb specjalnych oraz mediów publicznych w czasach poprzednich rządów. W jej skład wchodzi 11 osób, a przewodniczącą jest adwokat Sylwia Gregorczyk-Abram.
Jak zapowiedziano, publikacja pierwszego raportu Komisji jest planowana na połowę lipca br. "Mam nadzieję, że zostaną wypracowane skuteczne mechanizmy chroniące społeczeństwo obywatelskie. Liczę, że wypracujemy również zarys działań kompensacyjnych dla poszkodowanych" - mówiła Gregorczyk-Abram podczas poniedziałkowego posiedzenia cytowana w komunikacie MS.
Minister Bodnar, który wręczył nominacje członkom komisji, zaznaczył, że "działania kompensacyjne nie będą miały charakteru masowego, ponieważ dotyczą pojedynczych osób". Przypomniał, że w wyniku pozwów cywilnych MS zawarło już ugody z prokuratorem Krzysztofem Parchimowiczem oraz z sędzią Wojciechem Łączewskim.
Szef resortu sprawiedliwości zwrócił także uwagę na opublikowaną w zeszłym tygodniu drugą część raportu zespołu prokuratorów do zbadania spraw pozostających w zainteresowaniu opinii publicznej, prowadzonych i zakończonych przez prokuraturę w latach 2016-2023. Raport zawiera analizę 400 spraw, w których śledztwa prowadzono w sposób upolityczniony lub do których są zastrzeżenia dotyczące rzetelności.
"Dokument stanowi kopalnię wiedzy i inspiracji do działania dla Komisji. W raporcie znajduje się kilkadziesiąt spraw, które dotyczą społeczeństwa obywatelskiego. Za wszystkimi sprawami kryje się ktoś, kto czuje się pokrzywdzony" – mówił Bodnar do członków komisji.
Jednocześnie przypomniał, że "w ostatnich tygodniach pojawiły się w przestrzeni publicznej informacje dotyczące stawiania przez prokuraturę zarzutów kolejnym osobom, m.in. funkcjonariuszowi służb specjalnych, który wjechał w demonstrantów podczas Strajku Kobiet, a także policjantowi, który użył gazu łzawiącego wobec Barbary Nowackiej". W ocenie szefa MS "pokazuje to sprawne funkcjonowanie państwa".
"Nie zwalnia nas to jednak od kompleksowego pokazania mechanizmów, jakie stały za działaniami funkcjonariuszy" - mówił minister.
W skład zespołu - poza przewodniczącą mec. Gregorczyk-Abram - wchodzą: karnista z UJ prof. Mikołaj Małecki, aktywistka Klementyna Suchanow, Kinga Dagmara Siadlak ze stowarzyszenia Defensor Iuris, działacz "Solidarności" i dziennikarz Andrzej Krajewski, psycholog społeczny prof. Tomasz Grzyb, ekspertka ds. praw obywatelskich Magdalena Dropek, adwokat Paweł Murawski, specjalizujący się w postępowaniach karnych, socjolog prof. Krzysztof Podemski, dyrektorka Biura Ministra w Ministerstwie Cyfryzacji Katarzyna Antoniak oraz specjalista ds. e-commerce i email marketingu Dobrosław Rola.
"Do udziału w pracach Komisji zostali również zaproszeni prokurator, naczelnik Wydziału 6. Sądowego w Prokuraturze Okręgowej Warszawa-Praga Iwona Zielińska oraz pełnomocnik Komendanta Głównego Policji ds. Ochrony Praw Człowieka Krzysztof Łaszkiewicz" - poinformowało w poniedziałek MS.