Rada izby notarialnej ma obowiązek udzielić informacji, czy podjęła uchwałę o wyrażeniu zgody na odebranie ślubowania i umieszczenie w wykazie zastępców notarialnych osoby, która zdała egzamin notarialny. Ochrona prywatności tej osoby nie może być powodem odmowy – uznał Naczelny Sąd Administracyjny.

Prawie wszystkie izby notarialne w Polsce publikują w internecie wykaz zastępców notarialnych. Wyjątkiem jest Izba Notarialna we Wrocławiu. Izba ta odmówiła również udostępnienia informacji publicznej na temat tego, czy jej rada podjęła uchwałę o wyrażeniu zgody na odebranie ślubowania i umieszczenie we wspomnianym wykazie wskazanej z imienia i nazwiska osoby. Jej prezes uznał bowiem, że sprawy indywidualne obejmujące dane identyfikacyjne osób będących stroną postępowania prowadzonego przez radę nie mieszczą się w pojęciu definicji informacji publicznej.

Z tą interpretacją nie zgodził się najpierw Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu, a niedawno również Naczelny Sąd Administracyjny. Ich zdaniem nie można tu mówić o sprawie prywatnej, tylko jak najbardziej o publicznej. Zgodnie bowiem z art. 35 pkt 6 ustawy – Prawo o notariacie (t.j. Dz.U. z 2024 r. poz. 1001 ze zm.) do zadań rady izby notarialnej należy prowadzenie wykazów notariuszy, zastępców notarialnych i aplikantów danej izby. Z kolei zgodnie z art. 76 tej ustawy zastępcą notarialnym jest osoba, która uzyskała pozytywny wynik z egzaminu notarialnego i złożyła ślubowanie.

„Prawidłowo tym samym sąd pierwszej instancji uznał, że kwestia prowadzenia wykazu zastępców notarialnych stanowi zadanie rady. Zatem informacje odnoszące się do tego, czy konkretna osoba została umieszczona w wykazie zastępców notarialnych, odnosi się do sfery organizacji samorządu notarialnego, stanowiąc tym samym sprawę publiczną, a nie prywatną” – napisał NSA w uzasadnieniu wyroku.©℗

orzecznictwo