Opublikowano długo wyczekiwane założenia do projektu, który ma zagwarantować prokuraturze niezależność od rządzących. O tym, kto zostanie prokuratorem generalnym zdecyduje Sejm za zgodą Senatu .

Założenia nowelizacji prawa o prokuraturze udostępniło Ministerstwo Sprawiedliwości. Zgodnie z nimi na czele prokuratury stanie prokurator generalny, który będzie organem odrębnym od ministra sprawiedliwości.

Projektowane zmiany mają zapewnić odseparowanie prokuratury od administracji rządowej, a szerzej od oddziaływania politycznego. Wyboru prokuratora generalnego będzie dokonywać bezwzględną większością Sejm za zgodą Senatu na sześcioletnią kadencję. Nowe przepisy maja także zapewnić udział społeczeństwa w funkcjonowaniu prokuratury poprzez ustanowienie Rady Społecznej przy Prokuratorze Generalnym, a na straży niezależności prokuratorów ma stać Krajowa Rada Prokuratury.

Nowelizacja ma także zwiększyć wpływ prokuratora prowadzącego sprawę na zakres udzielanych o niej informacji, a także ograniczyć uznaniowości przy powołaniach na stanowisko prokuratora i awansach oraz przy przyznawaniu dodatków finansowych. Planowany termin przyjęcia projektu przez radę ministrów, to IV kwartał 2024 r.