Sejm wybrał w piątek posła Jarosława Urbaniaka (KO) na członka Krajowej Rady Sądownictwa. Za jego kandydaturą opowiedziało się 235 posłów. Jednocześnie poparcia nie uzyskał kandydat klubu PiS na to stanowisko - poseł Kazimierz Smoliński, który uzyskał 181 głosów.

KRS, której zadaniem jest ochrona niezależności sądów i niezawisłości sędziów, rozpatruje kandydatury na stanowiska sędziów, a także przedstawia prezydentowi wnioski o ich powołanie. Wakat w KRS powstał po wyborze dotychczasowej posłanki KO Kamili Gasiuk-Pihowicz do europarlamentu.

Kim jest Jarosław Urbaniak?

Urbaniak z wykształcenia jest magistrem zarządzania, ukończył studia na Wydziale Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego. Ukończył też studia magisterskie z logiki na Wydziale Filozofii Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Jest posłem KO, obecnie kieruje pracami sejmowej Komisji Regulaminowej, Spraw Poselskich i Immunitetowych, w latach 2010-2014 był prezydentem Ostrowa Wielkopolskiego. "Jest osobą doskonale przygotowaną do zajmowania stanowiska członka Krajowej Rady Sądownictwa. W toku swojej pracy poselskiej udowodnił wysoki poziom wiedzy merytorycznej, który daje gwarancję należytego wypełnienia przez kandydata obowiązków członka tego organu" - ocenili we wniosku posłowie KO.

Wybór członków KRS

W skład KRS wchodzi 25 osób, w tym 15 członków wybranych spośród sędziów. Do 2017 r. wyboru sędziów dokonywały środowiska sędziowskie. Uchwalona w grudniu 2017 r. nowelizacja ustawy o KRS przeniosła kompetencję wyboru 15 sędziów członków KRS na Sejm.

Poza 15 sędziami członkami KRS są: przedstawiciel prezydenta, czterech posłów, dwóch senatorów, minister sprawiedliwości, pierwszy prezes Sądu Najwyższego i prezes Naczelnego Sądu Administracyjnego.

Zgodnie z art. 9 ustawy o KRS Sejm wybiera spośród posłów czterech członków Rady na okres czterech lat, a Senat na ten sam okres wybiera dwóch senatorów. Członkowie Rady wybrani przez Sejm i Senat pełnią swoje funkcje do czasu wyboru nowych członków. (PAP)

autor: Rafał Białkowski, Norbert Nowotnik

rbk/ nno/ mok/