Cztery miliony osób w Polsce zastrzegło swój numer PESEL - poinformowało w czwartek Ministerstwo Cyfryzacji (MC). Dodało, że zastrzeżenie PESEL to "dobry i wygodny sposób" na uchronienie się przed oszustwami i zabezpieczenie swoich finansów oraz nieruchomości.

Coraz więcej Polek i Polaków zastrzega numery PESEL

Resort cyfryzacji przekazał w czwartek, że liczba Polek i Polaków, którzy zastrzegli numer PESEL wynosi obecnie cztery miliony. Jeszcze na początku czerwca wicepremier, minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski informował o ponad trzech milionach osób z zastrzeżonymi numerami PESEL, a pod koniec maja br. mówił o ponad 2,7 mln osób.

Resort cyfryzacji przekazał, że "zastrzeżenie PESEL to dobry i wygodny sposób na uchronienie się przed oszustwami i zabezpieczenie swoich finansów oraz nieruchomości". Dodał, że numer PESEL można zastrzec na trzy sposoby: w aplikacji mObywatel, na stronie gov.pl lub stacjonarnie w urzędzie. Aby skorzystać z tej możliwości trzeba być osobą pełnoletnią i mieć zdolność do czynności prawnych. Zwrócono uwagę, że zastrzeżenie numeru PESEL jest bezpłatne i dobrowolne, a obywatele nie mają obowiązku tego robić.

Procedury zastrzeżenia i cofnięcia numeru PESEL

Przypomniano również, że m.in. aby utworzyć nowy rachunek bankowy, wziąć kredyt lub pożyczkę lub kupić coś na raty należy cofnąć zastrzeżenie numeru PESEL. Cofnięcie zastrzeżenia jest natychmiastowe i odbywa się w czasie rzeczywistym, również w nocy i w dni wolne od pracy - napisano. Dodano, że aby ponownie zastrzec PESEL po cofnięciu, należy zaczekać pół godziny.

Obowiązki instytucji finansowych przy sprawdzaniu numerów PESEL

Zgodnie z przepisami, od 1 czerwca br. banki, instytucje kredytowe i notariusze przed zawarciem umowy lub podjęciem czynności muszą sprawdzać w Rejestrze Zastrzeżeń Numerów PESEL, czy numer osoby, która chce zaciągnąć kredyt lub zrobić wpis do księgi wieczystej, został zastrzeżony. W przypadku, gdy ktoś zaciągnie kredyt na zastrzeżony PESEL, to obywatel, którego numer został wykorzystany, nie będzie musiał spłacać zobowiązania. (PAP)

bpk/ drag/