Piątek był czwartym i ostatnim dniem tegorocznego egzaminu adwokackiego – zdający rozwiązywali zadania z zakresu prawa administracyjnego i zasad wykonywania zawodu lub zasad etyki. W jednym z nich zauważono drobne błędy. Wątpliwe jednak, by wywołały tak daleko idące konsekwencje, jak powtórzenie egzaminu.
Sprawdzian rozpoczął się o godz. 10 równocześnie w 25 komisjach w całym kraju. Szybko w środowisku pojawiła się informacja, że zdający przed przystąpieniem do rozwiązania zadań zostali poinformowani o błędach w arkuszu i poinstruowani, w jaki sposób powinni do nich podejść.
Informację potwierdził w rozmowie z DGP adwokat Marcin Derlacz, przewodniczący Komisji Aplikacji Adwokackiej Naczelnej Rady Adwokackiej.
– W treści jednego zadania wystąpiły dwie niewielkie omyłki pisarskie. W pierwszym przypadku chodziło o błąd w nazwisku (ta sama osoba została oznaczona różnymi nazwiskami), zaś w drugim przypadku o błąd w dacie – mówi mec. Derlacz.
Z kolei Joanna Bogiel-Jażdżyk, sekretarz wydziału prasowego w Ministerstwie Sprawiedliwości, informuje w korespondencji z DGP, że w zadaniu z prawa administracyjnego dostrzeżono oczywistą omyłkę pisarską w nazwisku członka składu orzekającego samorządowego kolegium odwoławczego. Jak dodaje, po konsultacji z przewodniczącym zespołu odpowiedzialnego za przygotowanie zadań na egzamin adwokacki i z autorem tego zadania o zauważonym błędzie poinformowano przewodniczących wszystkich komisji egzaminacyjnych na terenie kraju.
– Zostali oni zobowiązani do przekazania tej informacji zdającym i odnotowania tego w protokole – podkreśla Joanna Bogiel-Jażdżyk.
Jak zapewniał w piątek po południu mec. Derlacz, który był obecny na egzaminie w Gdańsku, uczestnicy wydarzenia bardzo szybko zostali poinstruowani, w jaki sposób powinni podejść do tego zadania.
– Wszystko odbywało się w ciszy i bez żadnych problemów – dodawał.
Zgodnie z art. 77a prawa o adwokaturze (t.j. Dz.U. z 2022 r. poz. 1184 ze zm.) zadania na egzamin przygotowuje zespół powołany przez ministra sprawiedliwości, złożony z czterech adwokatów delegowanych przez NRA i czterech przedstawicieli resortu. Spośród nich przewodniczącego i zastępcę powołuje minister.
W tym roku egzamin adwokacki zdawały 1374 osoby. W pierwszych trzech dniach rozwiązywały zadania kolejno z zakresu: prawa karnego, cywilnego lub rodzinnego oraz prawa gospodarczego. Równolegle trwał egzamin radcowski, do udziału w którym zgłosiły się 1924 osoby. ©℗