W dniu 15 lutego 2024 roku weszły w życie zmiany przepisów, zgodnie z którymi, zanim lekarz zostanie zatrudniony lub dopuszczony do jakiejkolwiek działalności związanej z leczeniem dziecka, a psycholog do udzielania porad psychologicznych, musi zostać sprawdzony w Rejestrze Sprawców Przestępstw na Tle Seksualnym.
Jakie zmiany wprowadziła nowelizacja?
Zgodnie z nowelizacją, pracodawca i organizator działalności:
- przed nawiązaniem z daną osobą stosunku pracy lub
- przed dopuszczeniem danej osoby do jakiejkolwiek działalności związanej z leczeniem małoletnich lub świadczeniem małoletnim porad psychologicznych,
musi uzyskać informację z Rejestru Sprawców Przestępstw na Tle Seksualnym.
Fakt pozyskania tych informacji musi zostać:
- utrwalony w formie wydruku,
- załączony do akt osobowych pracownika albo do dokumentacji dotyczącej osoby dopuszczonej do działalności związanej z leczeniem małoletnich lub świadczeniem im porad psychologicznych.
Dla kogo przewidziano nowe obowiązki?
Nowe obowiązki przewidziano również dla zatrudnianych lub dopuszczalnych do działalności:
- lekarzy,
- osób świadczących dla dzieci porady psychologiczne (czyli psychologów dziecięcych, pedagogów, pedagogów specjalnych oraz terapeutów pedagogicznych), którzy odtąd, przed nawiązaniem stosunku pracy lub przed rozpoczęciem wykonywania innej działalności w powyższym zakresie – są zobowiązani do przedłożenia pracodawcy lub innemu organizatorowi działalności, informacji z Krajowego Rejestru Karnego.
Jakie sankcje grożą za niewypełnienie nowych obowiązków?
Niewypełnienie przez lekarzy i psychologów powyższego obowiązku podlega następującym sankcjom:
- karze aresztu,
- ograniczeniu wolności,
- grzywnie nie niższej niż 1.000 złotych.
Czy placówka medyczna również ponosi odpowiedzialność?
Pracodawcy oraz organizatorowi działalności związanej z leczeniem lub świadczeniem porad psychologicznych na rzecz małoletnich, który dopuści do pracy lub działalności lekarza lub psychologa, mając świadomość, że osoba ta została prawomocnie skazana za przestępstwo:
- przeciwko życiu i zdrowiu,
- przeciwko wolności seksualnej i obyczajności,
- handlu ludźmi,
- znęcania się,
- określone w ustawie z dnia 29 lipca 2005 roku o przeciwdziałaniu narkomanii
– również grozi z tego tytułu analogiczna kara: aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny nie niższej niż 1.000 złotych.
W razie ukarania pracodawcy lub organizatora działalności za powyższe wykroczenie – sąd orzeknie również środek karny w postaci świadczenia pieniężnego na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej, w wysokości nieprzekraczającej 10.000 złotych.
Czy nowe obowiązki dotyczą obcokrajowców?
Nowe obowiązki odnoszą się również do lekarzy i psychologów dziecięcych, będących obcokrajowcami lub obywatelami polskimi, którzy zamieszkiwali za granicą. W związku z tym, że sprawdzenie czy wymienione osoby nie były karane za przestępstwa przeciwko wolności seksualnej i obyczajności jest utrudnione, są one zobowiązane do przedstawienia informacji w zakresie przestępstw przeciwko wolności seksualnej i obyczajności z rejestrów karnych państw zamieszkania, a gdy nie jest to możliwe – do złożenia oświadczenia pod rygorem odpowiedzialności karnej.