Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (SOKiK) uchylił w całości decyzję Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKIK) z 30 listopada 2021 r., zgodnie z którą UOKiK nałożył na Eurocash karę w wysokości 76,02 mln za rzekome stosowanie praktyk nieuczciwie wykorzystujących przewagę kontraktową, polegających na wymaganiu od dostawców produktów rolnych lub spożywczych opłat za niektóre usługi, podała spółka.

"Tym samym Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów podzielił stanowisko spółki w sprawie ww. decyzji prezesa UOKIK [...]. Wyrok nie jest prawomocny. W związku z ww. decyzją prezesa UOKIK spółka nie tworzyła rezerw" - czytamy w komunikacie.

W 2021 r. UOKiK podał, że jego postępowanie wykazało, że spółka pobierała od dostawców produktów rolnych i spożywczych szereg dodatkowych oraz nieuzasadnionych opłat. Celem tych opłat było wg urzędu obniżenie przez Eurocash wynagrodzenia należnego kontrahentom spółki.

Eurocash zapowiadał odwołanie się do Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Grupa Eurocash jest największym polskim hurtowym dystrybutorem produktów FMCG, organizatorem znanych sieci franczyzowych, agencyjnych i partnerskich, takich jak ABC, Delikatesy Centrum, Groszek, Gama, Duży Ben, Lewiatan czy Euro Sklep; partnerem logistycznym i technologicznym sklepów lokalnych, a także właścicielem marketu e-grocery nr 1 w Polsce: Frisco.pl. Spółka jest notowana na GPW od 2005 r.; wchodzi w skład indeksów mWIG40 i WIG30.

(ISBnews)