KRS skierowała do TK wniosek o zbadanie zgodności z Konstytucją RP artykułów ustawy - Prawo o ustroju sądów powszechnych dotyczących możliwości odwołania prezesa albo wiceprezesa sądu przez Ministra Sprawiedliwości bez opinii KRS. Uchwała KRS w tej sprawie została przyjęta w piątek.

Wniosek KRS do TK dotyczy zgodności z Konstytucją RP art. 27 § 5 oraz art. 27 § 5a zdanie drugie ustawy - Prawo o ustroju sądów powszechnych. Zakwestionowane artykuły dotyczą możliwości odwołania prezesa albo wiceprezesa sądu przez Ministra Sprawiedliwości bez opinii KRS. Uchwała w tej sprawie została przyjęta w piątek.

KRS wnosi o stwierdzenie, że powołane przepisy w zakresie, w jakim upoważniają Ministra Sprawiedliwości do odwołania prezesa albo wiceprezesa sądu bez opinii KRS oraz dopuszczają niewiążący charakter negatywnej opinii Rady wydanej w sprawie zamiaru Ministra Sprawiedliwości odwołania prezesa albo wiceprezesa sądu są niezgodne z konstytucją.

Według KRS "ustawodawca nie pozostawił kwestii odwołania prezesa albo wiceprezesa sądu arbitralnej decyzji Ministra Sprawiedliwości", a uczestnictwo w tej decyzji KRS ma "gwarantować prawidłowe egzekwowanie zasady trójpodziału władzy".

W uzasadnieniu wniosku stwierdzono, że "pominięcie Krajowej Rady Sądownictwa w procesie opiniowania (...) powoduje, że będzie mógł on (Minister Sprawiedliwości - PAP) wywierać, poprzez głosowanie, wpływ na rozstrzygnięcie Krajowej Rady Sądownictwa w jego sprawie w stopniu większym niż przy zastosowaniu ogólnych reguł głosowania z ustawy o KRS".

KRS dodała, że "ustawodawca ma obowiązek wyposażenia KRS w instrumenty zapewniające realną możliwość skutecznego wypełniania jej konstytucyjnych powinności, zaznaczając przy tym, że argumentacja ta zachowuje aktualność +w kontekście instytucji współdecydowania KRS z Ministrem Sprawiedliwości o obsadzie stanowiska prezesów sądów apelacyjnych i okręgowych+".

Rada wnosi o udzielenie zabezpieczenia do czasu wydania przez TK ostatecznego orzeczenia w tej sprawie poprzez zawieszenie mocy obowiązującej przepisów, których dotyczy wniosek. (PAP)

Autorka: Malwina Tkacz

mwt/ godl/