Negocjatorzy z Parlamentu Europejskiego i hiszpańskiej prezydencji w Radzie UE osiągnęli porozumienie w sprawie nowego rozporządzenia o zautomatyzowanej wymianie danych na potrzeby współpracy policyjnej (dalej: Prüm II). Zakłada ona zwiększenie zakresu informacji udostępnianych organom ścigania z innych krajów członkowskich.

Dziś policja państwa UE może sprawdzać bazy danych w innych państwach UE pod kątem DNA, odcisków palców i danych rejestracyjnych pojazdów. System nie udziela odpowiedzi zawierającej dane osobowe, lecz podaje informacje referencyjne w razie „trafienia” – tj. znalezienia pasujących do zapytania zbiorów danych. W takim przypadku służby poszukujące informacji składają do odpowiedniego państwa wniosek o udostępnienie danych dotyczących interesującej ich sprawy. W odniesieniu do pojazdów informacje dodatkowe są podawane równocześnie z „trafieniem”.

Projekt rozporządzenia Prüm II przewiduje, że organy policji będą mogły korzystać z tego systemu również w celu wyszukiwania wizerunków twarzy i rejestrów policyjnych. Zostanie też umożliwione przeszukiwanie danych rejestracyjnych pojazdów na podstawie informacji identyfikacyjnych przestępców. Ponadto – jeżeli zezwala na to prawo krajowe – możliwe będzie przeszukiwanie wszystkich kategorii danych w celu odnalezienia osób zaginionych lub zidentyfikowania szczątków ludzkich.

Po wejściu w życie nowych przepisów państwo członkowskie, którego baza dała pozytywny wynik przy przeszukiwaniu, będzie zobowiązane do dostarczenia odpowiednich informacji w ciągu 48 godzin.

Prüm II zakłada też unowocześnienie infrastruktury stanowiącej podstawę wymiany informacji. Agencja Unii Europejskiej ds. Zarządzania Operacyjnego Wielkoskalowymi Systemami Informatycznymi w Przestrzeni Wolności, Bezpieczeństwa i Sprawiedliwości (eu-LISA, odpowiedzialna m.in. za system informacyjny Schengen) ma uruchomić router do bezpiecznych połączeń między państwami członkowskimi i wyszukiwania.©℗