Głowa państwa w kwestii powołania na urząd sędziego nie działa na zlecenie Krajowej Rady Sądownictwa i jest zdolna do dokonania samodzielnej oceny przedstawionych kandydatur – orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie.

Sprawę zainicjowała osoba, która starała się o urząd sędziego Sądu Najwyższego. Prezydent odmówił jej powołania. Odrzucony kandydat zaskarżył to postanowienie do WSA. Wskazywał na naruszenie konstytucji przez uchybienie obowiązkowi powołania skarżącego do pełnienia urzędu sędziego SN wbrew wnioskowi KRS i na podstawie bliżej nieokreślonych kryteriów.
WSA skargę odrzucił. Przyznał, że konstytucja wskazuje, jako prezydencką prerogatywę, powołanie sędziego, nic nie mówiąc o sytuacji przeciwnej. Jak jednak zauważył, może się zdarzyć, że głowie państwa zostanie przedstawiona większa liczba kandydatów. A to oznacza, że to prezydentowi pozostawiono ostateczny wybór co do tego, względem kogo skorzysta z przysługującej mu prerogatywy. Sąd przypomina, że prezydent wraz z wnioskiem KRS o powołanie na urząd sędziego otrzymuje pełną dokumentację kandydatów. „Tym samym jest on wyposażany we wszystkie materiały, na podstawie których KRS podejmowała swoją decyzję (uchwałę), co czyni, że jest on zdolny do samodzielnej i stosownej oceny przedstawionych kandydatów; do podjęcia ostatecznego wyboru” – czytamy.
WSA podkreśla, że nie ma wątpliwości, że głowa państwa nie jest w tym przypadku „notariuszem” działającym na zlecenie KRS i może odmówić powołania osoby wskazanej przez ten organ. „Postrzeganie odmienne, gdzie Prezydent RP, otrzymując uchwałę KRS, byłby związany zawartym w niej wnioskiem, rodziłoby sytuację, w której nie można mówić o żadnym konstytucyjnym akcie urzędowym kreującym, ale w istocie o wykonaniu postanowień KRS – organu konstytucyjnego, ale niepochodzącego z wyborów bezpośrednich” – kwituje WSA.
O tym, że prezydent nie jest związany wnioskiem KRS w kwestii powołania na urząd sędziego, wypowiedział się też Naczelny Sąd Administracyjny (wyrok z 7 grudnia 2017 r., sygn. akt I OSK 858/17). ©℗

orzecznictwo

Wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z 7 czerwca 2022 r., sygn. akt VI SA/Wa 672/22 www.serwisy.gazetaprawna.pl/orzeczenia