Prezydent Andrzej Duda wręczył w poniedziałek po południu kilkadziesiąt aktów powołania do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego; nowo powołani sędziowie oraz asesor sądowy złożyli ślubowanie.

Jak podała Kancelaria Prezydenta do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Rejonowego powołani zostali: Barbara Banaszek (Sąd Rejonowy w Jastrzębiu–Zdroju), Łukasz Baranowski (Sąd Rejonowy dla Warszawy–Mokotowa w Warszawie), Anna Bednarek (Sąd Rejonowy dla Warszawy–Śródmieścia w Warszawie) i Liwia Bednarska (Sąd Rejonowy dla miasta stołecznego Warszawy w Warszawie).

Akty powołania otrzymali także: Marcin Bogdan (Sąd Rejonowy dla Warszawy–Woli w Warszawie), Marcin Borodziuk (Sąd Rejonowy w Szczytnie), Ewa Breś (Sąd Rejonowy dla Warszawy–Woli w Warszawie), Ewelina Chabuda (Sąd Rejonowy dla Warszawy–Śródmieścia w Warszawie).

Powołano też z Sądu Rejonowego dla miasta stołecznego Warszawy: Darię Jaźwińską, Marcina Jeziorskiego, Tomasza Kamińskiego, Pawła Kłoczko, Wojciecha Mylera, Michała Ptaszka, Joannę Rauch–Momot i Marcina Stachowicza.

Ponadto powołani zostali także z Sądu Rejonowego dla Warszawy–Woli: Katarzynę Drab i Ewelinę Marczuk, a z Sądu Rejonowego dla Warszawy–Żoliborza - Paulinę Łaskę.

Akty powołania dostali także: Agnieszka Chłopik–Żywiec (Sąd Rejonowy w Legionowie), Alicja Cymańska (Sąd Rejonowy w Wołominie), Krzysztof Grajcar (Sąd Rejonowy w Oleśnie), Bartosz Karp(Sąd Rejonowy w Kielcach), Karolina Kaszubowska (Sąd Rejonowy w Piasecznie), Katarzyna Kojtych–Mierkiewicz (Sąd Rejonowy w Żarach), Małgorzata Koper (Sąd Rejonowy w Suchej Beskidzkiej), Krzysztof Krzewski (Sąd Rejonowy w Białej Podlaskiej)oraz Anna Kubicka–Grudzień (Sąd Rejonowy w Staszowie).

Z Sądu Rejonowego dla Warszawy Pragi–Północ w Warszawie powołano Malwinę Fortuńską, do Sądu Rejonowego w Gnieźnie - Magdalenę Jackowiak i Radosława Jaskólskiego; do Sądu Rejonowego dla Warszawy–Mokotowa - Ewelinę Leszczyńską i Aleksandrę Owczarek–Konert.

Prezydent powołał także: Michała Kacprzaka do Sądu Rejonowego w Olsztynie, Piotra Kalickiego (Sąd Rejonowy dla Krakowa–Podgórza w Krakowie), Borysa Laskowskiego (Sąd Rejonowy Gdańsk–Północ w Gdańsku), Zuzannę Lubińską–Budziarek (Sąd Rejonowy dla Łodzi–Widzewa w Łodzi) i Michała Maja (Sąd Rejonowy dla Warszawy–Śródmieścia).

Powołani zostali także: Marek Łukaszek (Sąd Rejonowy w Raciborzu), Agata Mazur (Sąd Rejonowy w Kielcach), Jagoda Mormul (Sąd Rejonowy w Gorlicach) i Joanna Organiak (Sąd Rejonowy Gdańsk–Południe w Gdańsku), a także Natalia Ozierów–Hrynda (Sąd Rejonowy w Busku–Zdroju), Dariusz PAW (Sąd Rejonowy w Sierpcu), Łukasz Piłat (Sąd Rejonowy w Zwoleniu) i

Do Sądu Rejonowego w Kielcach powołano Damiana Piwowarczyka i Justynę Stachurkę; powołano także Martynę Płóciennik (Sąd Rejonowy w Kamiennej Górze), Monikę Polańską (Sąd Rejonowy w Złotoryi), Joannę Sarnowską (Sąd Rejonowy w Wejherowie), Sabinę Sieniawską (Sąd Rejonowy w Dąbrowie Górniczej), Wojciecha Sławińskiego (Sąd Rejonowy w Radzyniu Podlaskim) i Wioletę Stępień(Sąd Rejonowy w Żorach).

Powołani zostali także: Justyna Sarikaya (Sąd Rejonowy w Rybniku), Joanna Strus (Sąd Rejonowy w Sokołowie Podlaskim), Anita Szkurłat–Pawłowska (Sąd Rejonowy w Końskich), Aleksandra Szpak–Pałubicka (Sąd Rejonowy Gdańsk–Południe w Gdańsku), Monika Śliwowska–Michna (Sąd Rejonowy w Bielsku–Białej), Paweł Wojciechowski (Sąd Rejonowy w Grodzisku Mazowieckim), Paweł Wojciechowski(Sąd Rejonowy w Głogowie) i Jerzy Wróbel (Sąd Rejonowy w Zakopanem).

Wśród powołanych sędziów są także" Magdalena Ziębacz (Sąd Rejonowy w Kielcach) i Katarzyna Żelasko (Sąd Rejonowy dla Łodzi–Śródmieścia w Łodzi).

Do pełnienia urzędu na stanowisku asesora sądowego w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym powołany został Michał Sułkowski (Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie).

Prezydent powołuje sędziów, zgodnie z art. 179 Konstytucji, na wniosek Krajowej Rady Sądownictwa. (PAP)