Instytucja alimentów natychmiastowych gwarantuje realizację zasady dobra dziecka, ponieważ to uprawniony będzie decydował, który sposób uzyskania świadczenia jest dla niego korzystniejszy ‒ przekonuje Ministerstwo Sprawiedliwości w odpowiedzi na pytania DGP.
Instytucja alimentów natychmiastowych gwarantuje realizację zasady dobra dziecka, ponieważ to uprawniony będzie decydował, który sposób uzyskania świadczenia jest dla niego korzystniejszy ‒ przekonuje Ministerstwo Sprawiedliwości w odpowiedzi na pytania DGP.
Jak podkreśla resort, celem nowej instytucji jest przede wszystkim przyspieszenie uzyskania pierwszych alimentów na rzecz małoletniego. Pomóc ma w tym maksymalne uproszczenie całej procedury, składanego pozwu, postępowania dowodowego oraz znane z góry wysokości stawek. Decyzja o przyznaniu świadczenia zapadnie na posiedzeniu niejawnym, po 14 dniach od wpływu pozwu. W łatwiejszym egzekwowaniu alimentów ma pomóc nakaz zapłaty, który po zakończeniu postępowania otrzyma osoba uprawniona. Z kolei wysokość świadczeń będzie co roku aktualizowana automatycznie, zgodnie z aktualną stawką minimalnego wynagrodzenia za pracę. MS zauważa również, że nawet po wprowadzeniu alimentów natychmiastowych przedstawicielowi ustawowemu dziecka zostanie pozostawiona możliwość wyboru. Będzie on mógł skorzystać albo z nowej instytucji, albo z normalnego trybu ubiegania się o alimenty w postępowaniu sądowym.
‒ To uprawniony będzie decydował, który sposób uzyskania świadczenia będzie dla niego bardziej korzystny. Każde z tych świadczeń w przyszłości może być zmienione, np. gdy kwota świadczenia natychmiastowego stanie się niewystarczająca, poprzez wniesienie pozwu na podstawie art. 138 k.r.i.o. ‒ wyjaśnia resort.
Zaznacza także, że nadal trwają konsultacje na temat zmian w k.r.i.o., a wszelkie zgłoszone uwagi są analizowane. Niewykluczone więc, że kształt projektu nowelizacji ulegnie jeszcze zmianie.
Przypomnijmy, że do tej pory do instytucji alimentów natychmiastowych krytycznie odniósł się w przedstawionych uwagach m.in. Ośrodek Badań, Studiów i Legislacji Krajowej Rady Radców Prawnych. Wskazywał zwłaszcza na potencjalną sprzeczność z ustawową zasadą dobra dziecka ze względu na brak uwzględnienia indywidualnych potrzeb przy przyznawaniu świadczenia. Innym aspektem ma być niebezpieczeństwo wyboru łatwiejszej ścieżki przez przedstawicieli ustawowych i zniechęcenie ich do ubiegania się o wyższe alimenty dla małoletniego na ścieżce sądowej.
Również prawnicy wypowiadający się na łamach DGP podkreślali, że sądy w praktyce nie będą w stanie dotrzymywać 14-dniowego terminu na rozpatrzenie wniosku, a przepis pozostanie martwy. W rozwiązaniu tego problemu potencjalnie mogłoby pomóc dopuszczenie asesorów sądowych do rozpoznawania szerszego zakresu spraw, w tym celu konieczna byłaby jednak nowelizacja przepisów. Z kolei mec. Emilia Naumann w wypowiedzi dla DGP wskazała, że uzyskanie alimentów natychmiastowych nie wykluczy późniejszej możliwości złożenia pozwu o świadczenie w zwykłym trybie, jednak nie w każdym przypadku. Rodzic będzie musiał bowiem wykazywać, że w międzyczasie zmieniły się istotne okoliczności, np. dziecko wymaga większych nakładów finansowych.
Etap legislacyjny
Projekt w trakcie opiniowania
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję
Reklama
Reklama