Prawnicy powinni wnikliwie i uważnie obserwować zarówno potrzeby, jak i aspiracje swoich klientów. Branża musi być już dziś gotowa do wspierania wyzwań, które przyniesie nowy rok - mówi w rozmowie z DGP Arkadiusz Krasnodębski, partner zarządzający kancelarii Dentons, zwycięzcy rankingu największych kancelarii prawnych w Polsce 2021.

Jaka jest tajemnica sukcesu kancelarii Dentons, która kolejny rok z rzędu utrzymuje pozycję lidera w rankingu kancelarii prawnych przygotowywanym przez DGP?
Ten sukces nie jest przypadkowy. To owoc naszej konsekwencji w realizowaniu dość odważnej strategii i prawdziwej otwartości na transformację sektora usług prawniczych. Jako zespół doradzający przy kluczowych transakcjach i biorący udział w najważniejszych sporach, patrzymy krytycznie na rzeczywistość i nie boimy się zakwestionować status quo. Mamy w sobie taką gotowość, zarówno intelektualną, jak i operacyjną. Jesteśmy elastyczni i możemy szybko reagować na nastroje rynku, możemy wdrażać nieoczywiste pomysły na rozwój zarówno poszczególnych, wyspecjalizowanych praktyk, jak i konkretnych, utalentowanych prawniczek i prawników.
Poza tym Dentons jest nie tylko największą firmą prawniczą w Polsce i na świecie, lecz także aktywnym uczestnikiem rynku i to jest zgodne z oczekiwaniami samych klientów. Pozycja lidera, którą od lat zajmujemy, bardzo nas cieszy, ale bynajmniej nie rozleniwia. Wymaga za to od nas dbałości o niezmiennie wysoką jakość świadczonych usług. Nasi klienci są przyzwyczajeni do absolutnie topowych standardów obsługi, a naszym zadaniem jest stale podnosić sobie poprzeczkę.
Za nami kolejny rok pandemii koronawirusa. Pracownicy kancelarii wrócili w tym czasie do biur czy utrzymany został zdalny tryb pracy?
Po okresie pracy zdalnej w ostatnim kwartale wróciliśmy do naszej siedziby w zrewitalizowanej Elektrowni Powiśle. Zespół Dentons to prawie 0,5 tys. osób, więc ta operacja wymagała stosowania najwyższych standardów sanitarno-epidemiologicznych. Nie ma miejsca na kompromisy, jeśli chodzi o bezpieczeństwo, zarówno klientów, jak i naszych pracowników oraz współpracowników. Bardzo szybko i sprawnie zorganizowaliśmy też szczepienia przeciw COVID-19 – oferowaliśmy je zarówno osobom pracującym dla naszej kancelarii, jak i ich bliskim. Nie musieliśmy specjalnie nikogo namawiać. Fakt przyjęcia szczepionki udokumentowało ponad 90 proc. członków naszego zespołu, dlatego uważamy, że w biurze na Powiślu tworzymy bezpieczne otoczenie.
Dalej możliwa jest praca hybrydowa, ten model doskonale się u nas sprawdził – ale większość z nas tęskni za biurem, rozmowami, wymianą myśli. Praca prawnika wymaga dyskusji, kontaktu intelektualnego, współpracy, a także mentoringu. Nowe technologie są tu pomocne, ale najlepiej i najbardziej efektywnie pracuje się nam na Powiślu.
A jakie dziedziny prawa cieszyły się największym zainteresowaniem w 2021 r.? Czy, podobnie jak w roku ubiegłym, pomocy prawników szukali zwłaszcza przedsiębiorcy?
Trudno jednoznacznie wskazać obszar doradztwa prawnego, na który nie byłoby w mijającym roku dużego zapotrzebowania ze strony naszych klientów. Oczywiście, tradycyjnie już widzieliśmy ogromną dynamikę w sektorze nieruchomości i niesłabnące potrzeby klientów, zarówno tych dotychczasowych, jak i zupełnie nowych. Odnotowaliśmy też spory ruch w obszarze fuzji i przejęć, a co za tym idzie – także i finansowania. Sektor bankowy miał bardzo dużo pracy, bo wolumen transakcji wymagał sprawnego i zróżnicowanego finansowania inwestycji.
Dużym zainteresowaniem cieszą się nasze usługi doradcze związane z komplementarnym doradztwem regulacyjnym. Należy też podkreślić, że mieliśmy i mamy mnóstwo pracy przy wsparciu klientów z bliskiego mi osobiście sektora energetyki. Ta część gospodarki przechodzi obecnie największą od 30 lat systemową transformację w stronę zielonej energetyki, którą coraz lepiej sobie uświadamiamy i której skutki są widoczne dosłownie wszędzie. Zakładamy, że nasze doświadczenie w tym sektorze będzie cieszyło się zapotrzebowaniem klientów także w nadchodzących latach. Dostosowujemy strukturę naszej kancelarii – stąd kolejne wzmocnienia zespołu energetycznego i jego oferty.
Na jakie, pana zdaniem, wyzwania muszą przygotować się prawnicy w nadchodzącym roku?
Wraz z nadejściem nowego roku nie znikną obawy dotyczące pewnej labilności i niepewności sytuacji na poszczególnych rynkach. Biznes musi podchodzić do tych wyzwań elastycznie, dostosować się do zmieniających się szybko okoliczności. Dlatego prawnicy powinni wnikliwie i uważnie obserwować zarówno potrzeby, jak i aspiracje swoich klientów. Branża prawnicza musi być już dziś gotowa do wspierania wyzwań, które przyniesie nowy rok.
To wsparcie doradcze nie może być tylko efektywne czy operacyjnie doskonałe. To za mało. Nowoczesność wymaga podejścia kreatywnego, opartego na pełnym rozumieniu procesów, w których uczestniczą klienci. Nasza gospodarka zapewne nadal będzie w trendzie wzrostowym, natomiast nie uciekniemy przed długofalowymi skutkami pandemii. Wsparcie państwa, które za pomocą kolejnych tarcz łagodziło pewne tąpnięcia, nie zniwelowało ich całkowicie. Wchodzimy w okres przetasowań i zmian właścicielskich w wielu sektorach. Z perspektywy branży prawniczej przed nami sezon transakcji na rynku M&A oraz restrukturyzacji. Jesteśmy na to gotowi.
Tradycyjnie widzieliśmy ogromną dynamikę w sektorze nieruchomości. Przed nami sezon transakcji na rynku M&A oraz restrukturyzacji
Rozmawiała Inga Stawicka