Z bezczynnością w udzieleniu informacji publicznej mamy do czynienia również w przypadku odpowiedzi innej niż ta, której oczekuje wnioskodawca, oraz udostępnienia niepełnych danych – przypomniał Naczelny Sąd Administracyjny.

Chodzi o wyrok, o którym informowaliśmy w zeszłym tygodniu i w którym NSA nakazał ministrowi sprawiedliwości rozpoznać wniosek o dostęp do informacji publicznej złożony przez Tomasza Marczyńskiego, wiceprezesa Stowarzyszenia Sędziów Polskich „Iustitia”. Teraz poznaliśmy jego pisemne uzasadnienie.
Wiceprezes SSP „Iustitia” pytał, ilu sędziów powszechnych od 1 sierpnia 2017 r. do 10 stycznia 2018 r. przestało pełnić służbę oraz ile etatów sędziowskich w sądach powszechnych pozostaje nieobsadzonych. W odpowiedzi MS poinformował, że od 2015 r. ze stanu sędziowskiego odeszło 130 osób, a obwieszczenia o wolnych stanowiskach sędziowskich przedstawione do podpisu ministrowi sprawiedliwości na dzień 15 stycznia 2018 r. dotyczą 408 stanowisk w sądach apelacyjnych, okręgowych i rejonowych.
Wnioskujący uznał, że dane te nie są odpowiedzią na jego pytania i odwołał się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie. Ten częściowo przyznał mu rację, oddalając jednak skargę w zakresie dotyczącym danych na temat nieobsadzonych etatów. WSA uznał, że ich liczbę można ustalić samodzielnie na podstawie zamieszczanych w Monitorze Polskim obwieszczeń ministra sprawiedliwości o naborach na wolne etaty. Wnioskujący złożył skargę kasacyjną.
NSA przyznał mu rację. Podkreślił, że właściwa realizacja wniosku o dostęp do informacji publicznej wymaga precyzyjnej odpowiedzi na zawarte w nim kwestie. – Nie chodzi o udzielenie jakiejkolwiek informacji, ale o przedstawienie jej w takim zakresie i w taki sposób, jaki odpowiada treści żądania – czytamy w uzasadnieniu. NSA dodał, że przekazanie informacji innej niż ta, na którą oczekuje wnioskodawca, niepełnej lub nieadekwatnej do treści wniosku, świadczy o bezczynności organu.
NSA stwierdził też, że informacje zawarte w obwieszczeniach o wolnych stanowiskach sędziowskich nie odpowiadają w pełni na zadane przez wnioskującego pytanie. Chodziło w nim o wszystkie posiadane przez MS informacje o wolnych etatach, bez względu na to, czy rozpoczęto w stosunku do nich procedurę obwieszczania, czy też nie. ©℗

orzecznictwo

Wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z 20 października 2021 r., sygn. akt III OSK 1092/21. www.serwisy.gazetaprawna.pl/orzeczenia