Brak kworum uniemożliwił wczoraj wybór trzech kandydatów na prezesa Izby Cywilnej SN.
Brak kworum uniemożliwił wczoraj wybór trzech kandydatów na prezesa Izby Cywilnej SN.
Termin kolejnego zgromadzenia wyznaczono na 16 września, ale podczas tej „dogrywki” wymagana będzie obecność już nie dwóch trzecich, a tylko połowy składu izby.
Kadencja poprzedniego prezesa IC, Dariusza Zawistowskiego, upłynęła 30 sierpnia br. Wcześniej jednak – w czerwcu – sędziowie podjęli uchwałę o odroczeniu zgromadzenia wyborczego do czasu rozstrzygnięcia przez Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej trzech spraw dotyczącym m.in. statusu sędziów SN powołanych przez nową Krajową Radę Sądownictwa. W jednej z nich orzeczenie TSUE już zapadło, a odpowiedź na dwa pytania prejudycjalne Sądu Najwyższego jest kwestią najbliższych tygodni.
Podczas wczorajszego zgromadzenia tzw. starzy sędziowie w podnoszonych zarzutach starali się wykazać, że skoro posiedzenie jest odroczone, to nie można zwołać kolejnego zgromadzenia. Małgorzata Manowska, I prezes SN, decyzją prezydenta Andrzeja Dudy pełniąca również teraz obowiązki prezesa Izby Cywilnej, argumentowała, że poprzednie zgromadzenie zostało zwołane w innych okolicznościach, a więc przed upływem kadencji poprzedniego prezesa. A po jej upływie doszło do dyskontynuacji.
„Starzy” sędziowie nie zgadzali się z takim stanowiskiem i złożyli wniosek o odroczenie wczorajszego zgromadzenia. Wniosek ten nie został jednak poddany pod głosowanie. W reakcji na to „starzy” sędziowie złożyli oświadczenie, że w tych okolicznościach nie mogą brać udziału w dalszej części zgromadzenia, ponieważ w ich ocenie było ono przeprowadzane z naruszeniem prawa.
Po opuszczeniu sali przez 13 z 23 obecnych początkowo sędziów (w całej izbie orzeka w sumie 26 osób, trzy z nich nie brały udziału w posiedzeniu) doszło do zerwania kworum, które w pierwszym podejściu do wyłonienia kandydatów określone jest na dwie trzecie członków zgromadzenia.
– Z tego powodu I prezes Sądu Najwyższego wyznaczyła termin kolejnego posiedzenia Zgromadzenia Sędziów Izby Cywilnej na 16 września 2021 r., na którym dla dokonania wyboru kandydatów wymagana jest obecność co najmniej połowy członków zgromadzenia – informuje biuro prasowe Sądu Najwyższego. – Gdyby i w tym posiedzeniu nie wzięła udziału wymagana liczba sędziów, ustawa przewiduje, że wybór może zostać dokonany na kolejnym posiedzeniu w obecności co najmniej jednej trzeciej członków zgromadzenia – dodają przedstawiciele SN.
Oprócz tego SN informuje, że art. 13a par. 2 w zw. z art. 15 par. 3 ustawy o Sądzie Najwyższym (t.j. Dz.U. z 2021 r. poz. 154) zobowiązuje osobę, której prezydent powierzył tymczasowe kierowanie pracami Izby Cywilnej SN, do zwołania w terminie tygodnia od dnia powierzenia obowiązków zgromadzenia sędziów izby w celu wyboru kandydatów na stanowisko prezesa izby.
„Obowiązek ten wynika wprost z ustawy, której nie mogą uchylić poglądy poszczególnych sędziów Sądu Najwyższego, nawet jeżeli znalazły wyraz we wcześniej podjętych uchwałach. Tymczasowe powierzenie obowiązków prezesa Izby Cywilnej nie uchybia przewidzianej w powszechnie obowiązujących przepisach prawa konieczności wyboru kandydatów na prezesa izby celem powołania go przez Prezydenta RP” – czytamy w komunikacie Sądu Najwyższego.
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję
Reklama
Reklama