Rząd zatwierdził projekt nowelizacji kodeksu postępowania cywilnego, który dostosowuje polskie rozwiązania do kilku orzeczeń Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

Efektem jest np. zmiana art. 165 par. 2 k.p.c., która pozwoli nadawać pisma sądowe (ze skutkiem zachowania terminu) w polskich placówkach wszystkich operatorów pocztowych, a nie tylko za pośrednictwem Poczty Polskiej jako operatora wyznaczonego. Zmiana przepisów jest pokłosiem wyroku w sprawie C-545/17.
Z kolei z serii wyroków TSUE dotyczących naruszenia dyrektywy w sprawie nieuczciwych warunków w umowach konsumenckich (m.in. Profi Credit Polska) wynika konieczność dostosowania przepisów postępowania nakazowego na podstawie weksli. W efekcie zgodnie z projektowanym art. 485 par. 2 k.p.c. powód będzie zobowiązany do dołączenia do pozwu umowy, z której wynika roszczenie zabezpieczone wekslem (wraz z załącznikami), jeżeli dłużnikiem jest konsument.
Wszystko dlatego, że niedozwolone klauzule mogą się znajdować nie tylko w samej umowie, lecz także w deklaracji wekslowej czy załącznikach. W przypadku niezałączenia umowy trzeba będzie złożyć oświadczenie o tym, czy roszczenie powstało w związku z umową zawartą z konsumentem (co i tak sąd będzie musiał ustalić). Podanie nieprawdy skończy się nałożeniem grzywny w wysokości do 3 tys. zł.
Projekt przewiduje także ograniczenie wysokości opłaty od wniesienia zarzutów od nakazu zapłaty wydanego w postępowaniu nakazowym. W sprawach przeciwko konsumentowi nie będzie ona mogła przekroczyć 750 zł, a termin na dokonanie tej czynności zostanie wydłużony z dwóch tygodni do miesiąca.