Rząd zatwierdził projekt nowelizacji kodeksu postępowania cywilnego, który dostosowuje polskie rozwiązania do kilku orzeczeń Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej.
Rząd zatwierdził projekt nowelizacji kodeksu postępowania cywilnego, który dostosowuje polskie rozwiązania do kilku orzeczeń Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej.
Efektem jest np. zmiana art. 165 par. 2 k.p.c., która pozwoli nadawać pisma sądowe (ze skutkiem zachowania terminu) w polskich placówkach wszystkich operatorów pocztowych, a nie tylko za pośrednictwem Poczty Polskiej jako operatora wyznaczonego. Zmiana przepisów jest pokłosiem wyroku w sprawie C-545/17.
Z kolei z serii wyroków TSUE dotyczących naruszenia dyrektywy w sprawie nieuczciwych warunków w umowach konsumenckich (m.in. Profi Credit Polska) wynika konieczność dostosowania przepisów postępowania nakazowego na podstawie weksli. W efekcie zgodnie z projektowanym art. 485 par. 2 k.p.c. powód będzie zobowiązany do dołączenia do pozwu umowy, z której wynika roszczenie zabezpieczone wekslem (wraz z załącznikami), jeżeli dłużnikiem jest konsument.
Wszystko dlatego, że niedozwolone klauzule mogą się znajdować nie tylko w samej umowie, lecz także w deklaracji wekslowej czy załącznikach. W przypadku niezałączenia umowy trzeba będzie złożyć oświadczenie o tym, czy roszczenie powstało w związku z umową zawartą z konsumentem (co i tak sąd będzie musiał ustalić). Podanie nieprawdy skończy się nałożeniem grzywny w wysokości do 3 tys. zł.
Projekt przewiduje także ograniczenie wysokości opłaty od wniesienia zarzutów od nakazu zapłaty wydanego w postępowaniu nakazowym. W sprawach przeciwko konsumentowi nie będzie ona mogła przekroczyć 750 zł, a termin na dokonanie tej czynności zostanie wydłużony z dwóch tygodni do miesiąca.
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję
Reklama
Reklama