Adwokat Mikołaj Pietrzak został w niedzielę ponownie wybrany na czteroletnią kadencję na stanowisko dziekana Okręgowej Rady Adwokackiej w Warszawie. Nowym rzecznikiem dyscyplinarnym warszawskiej adwokatury została Anna Mika-Kopeć.

"Jestem ogromnie poruszony. Zostać pierwszy raz wybrany dziekanem to ogromne przeżycie, ale uzyskać od państwa pozytywną recenzję czterech ostatnich lat w postaci takiego wotum zaufania, jakie otrzymałem dzisiaj to naprawdę wyjątkowe przeżycie" - powiedział po ogłoszeniu wyników głosowania Pietrzak i podziękował za współzawodnictwo swoim kontrkandydatom.

Wyboru nowego dziekana warszawskiej ORA dokonano w głosowaniu w niedzielę podczas Zgromadzenia Izby Adwokackiej w Warszawie. Wybrano także rzecznika dyscyplinarnego warszawskiej izby adwokackiej. Została nim mec. Anna Mika-Kopeć, która zastąpiła na tym stanowisku znanego adwokata mec. Krzysztofa Stępińskiego.

Pietrzak, który od 2016 r. jest dziekanem warszawskiej ORA, to adwokat specjalizujący się w prawie karnym oraz ochronie praw człowieka. Był przewodniczącym Komisji Praw Człowieka przy Naczelnej Radzie Adwokackiej. Przewodniczył też m.in. Radzie dyrektorów Funduszu Narodów Zjednoczonych na rzecz pomocy ofiarom tortur.

Jest laureatem licznych nagród za działalność prawniczą na rzecz społeczeństwa obywatelskiego i praw człowieka. Został też trzykrotnie wyróżniony w rankingu "Rzeczpospolitej" tytułem najlepszego prawnika w kategorii prawo karne dla biznesu. Był obrońcą i pełnomocnikiem w wielu głośnych sprawach. Bronił m.in. b. posłanki PO Beaty Sawickiej, prawomocnie uniewinnionej z zarzutu korupcji. Był też pełnomocnikiem w sprawach dyscyplinarnych m.in. sędziego Pawła Juszczyszyna i sędziego Waldemara Żurka.

W styczniu br. wybrano również nowego dziekana Okręgowej Rady Adwokackiej w Łodzi, został nim mec. Sylwester Redeł. Na nowego szefa ORA w Gdańsku wybrano mec. Bartosza Golejewskiego. Z kolei w końcu marca ma odbyć się też Krajowy Zjazd Adwokatury w Bydgoszczy, podczas którego wyłonione zostaną nowe władze Naczelnej Rady Adwokackiej.

mm/ godl/