statystyki

Leczenie za granicą ze względu na wyznanie

autor: Dorota Beker04.11.2020, 20:00
Wyrok został wydany w sprawie niepełnoletniego Łotysza, który musiał poddać się operacji na otwartym sercu.

Wyrok został wydany w sprawie niepełnoletniego Łotysza, który musiał poddać się operacji na otwartym sercu.źródło: ShutterStock

Odmowa zapłaty za kurację za granicą w sytuacji, gdy dostępne w kraju leczenie jest niezgodne z przekonaniami pacjenta, jest formą dyskryminacji pośredniej – wynika z orzeczenia Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

Wyrok został wydany w sprawie niepełnoletniego Łotysza, który musiał poddać się operacji na otwartym sercu. W jego rodzinnym kraju wiązałoby się to z koniecznością przetoczenia krwi. Rodzice pacjenta byli jednak Świadkami Jehowy i chcieli, by zabieg odbył się w Polsce, gdzie operacja byłaby prowadzona bez konieczności transfuzji. Zwrócili się więc do organu państwowego o wydanie zgody na sfinansowanie zabiegu za granicą. Niestety, łotewski odpowiednik NFZ jej nie wyraził, wskazując, że z punktu widzenia medycznego nie ma podstaw, by leczenie musiało zostać przeprowadzone poza Łotwą.

Sąd krajowy, do którego odwołali się rodzice chorego, zwrócił się do TSUE z pytaniem prejudycjalnym, czy w przedstawionej sytuacji organy mogą rozstrzygać, opierając się wyłącznie na medycznych przesłankach, czy też powinny uwzględnić kwestie światopoglądowe pacjentów.


Pozostało 62% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj