statystyki

WSA: Luka prawna na korzyść uprawnionego do zasiłku pielęgnacyjnego

autor: Dorota Beker28.07.2020, 20:00
pieniądze

Wyrok tej treści został wydany w sprawie, w której matka złożyła w październiku 2017 r. wniosek o uznanie jej syna za osobę niepełnosprawną. Rozstrzygnięciami z listopada 2017 r. i stycznia 2018 r. właściwe organy odmówiły zaliczenia mężczyzny do osób niepełnosprawnych. Jednakże sąd rejonowy wyrokiem z lutego 2019 r. zmienił obie decyzje. Przy czym za datę powstania niepełnosprawności uznano 2015 r.źródło: ShutterStock

Należy rozróżnić administracyjny i cywilny tryb orzekania o niepełnosprawności. Od niego bowiem zależy konieczność lub brak konieczności zachowania terminów na złożenie wniosku o wypłatę zasiłku pielęgnacyjnego – wynika z wyroku WSA w Krakowie.

Wyrok tej treści został wydany w sprawie, w której matka złożyła w październiku 2017 r. wniosek o uznanie jej syna za osobę niepełnosprawną. Rozstrzygnięciami z listopada 2017 r. i stycznia 2018 r. właściwe organy odmówiły zaliczenia mężczyzny do osób niepełnosprawnych. Jednakże sąd rejonowy wyrokiem z lutego 2019 r. zmienił obie decyzje. Przy czym za datę powstania niepełnosprawności uznano 2015 r.

Wyrok uprawomocnił się w marcu 2019 r., jednak kobieta uzyskała odpis wraz ze stosowną wzmianką dopiero dwa miesiące później, w maju. W lipcu 2019 r. złożyła wniosek o wypłatę zasiłku pielęgnacyjnego za okres od dnia złożenia wniosku o uznanie syna za osobę niepełnosprawną.


Pozostało 78% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Komentarze (1)

  • Justyna(2020-07-29 16:46) Zgłoś naruszenie 02

    Ciężka sprawa z tą pracą. Ja się cieszę, że po liceum poszłam do Studium Pracowników Medycznych i Społecznych i zrobiłam tam kierunek asystentka stomatologiczna, bo mam teraz pewną pracę.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj