statystyki

Praca po rozwiązaniu umowy nie jest już obowiązkowa

autor: Michał Culepa12.02.2020, 07:00; Aktualizacja: 03.03.2020, 18:22
Michał K. odmówił wykonania tych zadań, tłumacząc, że nie jest już pracownikiem i nie obowiązuje go umowa o pracę.

Michał K. odmówił wykonania tych zadań, tłumacząc, że nie jest już pracownikiem i nie obowiązuje go umowa o pracę.źródło: ShutterStock

Pracownik nie ma obowiązku wykonywania pracy po zakończeniu zatrudnienia. Ale jeśli przed rozwiązaniem umowy wyrządzi szkody, powinien za nie odpowiedzieć – uznał Sąd Najwyższy.

Więcej o prawach zwalnianego i obowiązkach zwalniającego przeczytasz tu: Zatrudnienie i zwalnianie pracowników

Michał K. był zatrudniony w spółce I. z branży informatycznej jako specjalista do spraw oprogramowania sieciowego. W regulaminie pracy obowiązującym w spółce I. znajdowały się postanowienia dotyczące czynności pracownika związanych z rozwiązaniem umowy. Zwalniany miał zwrócić pracodawcy wszystkie materiały, dokumenty, sprzęt, oraz udzielić informacji i zdać sprawę ze wszystkich wykonywanych prac i obowiązków związanych z oprogramowaniami – także w ciągu 30 dni od daty rozwiązania stosunku pracy.

Michał K. po niespełna roku zdecydował się przyjąć ofertę pracy w innej firmie, będącej skądinąd podwykonawcą spółki I. Już w czasie wypowiedzenia wykonywał pracę na rzecz nowego pracodawcy, jednak po zakończeniu zatrudnienia były pracodawca zwrócił się do niego z żądaniem dokończenia niektórych prac, zaczętych wcześniej oraz przekazania danych związanych z oprogramowaniami, nad którymi Michał K. pracował. Spółka I. powołała się w tej kwestii na regulamin pracy, wskazujący 30-dniowy termin po rozwiązaniu umowy na rozliczenie się byłego pracownika z pracodawcą.

Michał K. odmówił wykonania tych zadań, tłumacząc, że nie jest już pracownikiem i nie obowiązuje go umowa o pracę. W tej sytuacji spółka I. złożyła pozew, żądając od niego odszkodowania w wysokości blisko 77 tys. zł.


Pozostało jeszcze 50% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj