statystyki

Brak nadzwyczajnych okoliczności przy wypadku wyłącza prawo do zasiłku

autor: Paulina Szewioła08.03.2018, 18:00
Jak wynika z akt sprawy, praca przy załadunku palet odbywała się w sposób standardowy dla wnioskodawcy.

Jak wynika z akt sprawy, praca przy załadunku palet odbywała się w sposób standardowy dla wnioskodawcy.źródło: ShutterStock

Zmęczenie samo w sobie nie stanowi automatycznie przyczyny zewnętrznej, która jest niezbędna do zaistnienia wypadku przy pracy.

Przedsiębiorca J.W. od wielu lat zajmuje się transportem ciężarowym. W ramach jednego ze zleceń podjął się rozładunku 10 pustych palet towaru. W czasie wykonywania obowiązków poczuł się zmęczony i zaczęło kręcić mu się w głowie, po czym zachwiał się i spadł z wysokości prawie jednego metra. Nigdy wcześniej mu się to nie zdarzyło, a takie zadania wykonywał codziennie. W wyniku zdarzenia doznał urazu nogi i musiał przejść operację. W okresie rekonwalescencji korzystał z zabiegów rehabilitacyjnych. Z tego powodu nie mógł pracować przez kilka kolejnych dni.

Za bezpośredni powód upadku uznano chwilowe zaburzenia równowagi, co nie może być traktowane jako przyczyna zewnętrzna. Dlatego zdaniem ZUS nie zostały spełnione wszystkie przesłanki ustawowe wypadku przy pracy. Z tego powodu odmówił J.W. prawa do zasiłku chorobowego.

Ubezpieczony złożył odwołanie. Sąd I instancji uznał, że jest ono niezasadne. Kwestią sporną od początku było to, czy w niniejszej sprawie zaistniała przyczyna zewnętrzna warunkująca zakwalifikowanie zdarzenia jako wypadku przy pracy.


Pozostało jeszcze 58% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj