Czy magnes rzeczywiście może całkowicie popsuć twardy dysk? Czy akumulator można ładować dopiero wtedy, kiedy jest całkowicie rozładowany? W świecie technologii kursuje wiele zdumiewających opinii. Niektóre opierają się na faktach, ale mgliste wyjaśnienia nie zawsze przekazują nam wszystkie fakty. Tylko, które twierdzenia są prawdziwe, a które należy włożyć między bajki? Miesięcznik "Komputer Świat" zbadał piętnaście najbardziej rozpowszechnionych mitów technologicznych pod kątem zgodności z prawdą.
1
Pamięci USB wymagają bezpiecznego odłączania
Zwykłe wyciągnięcie pamięci USB nie ma żadnych skutków dla sprzętu – dysk USB od tego się nie zepsuje. Może jednak dojść do utraty danych – kiedy system operacyjny akurat zapisuje dane na nośniku i proces jeszcze nie jest zakończony. Kiedy dioda kontrolna na nośniku już się nie świeci, pamięć można po prostu wyciągnąć.
Zdaniem Komputer Świata: Wystarczy popatrzeć na kontrolkę i można sobie oszczędzić klikania na menu „Bezpieczne usuwanie sprzętu”.
ShutterStock
2
Akumulatory należy zawsze ładować do pełna i całkowicie rozładowywać
Ten mit pochodzi z epoki przestarzałych dziś akumulatorów niklowo-kadmowych. Gdy te często były ładowane tylko częściowo, oddawały zaledwie tyle energii, ile musiały oddać do ponownego naładowania. Akumulator zapamiętywał więc zapotrzebowanie energetyczne. Ten tak zwany efekt pamięci nie dotyczy wprawdzie nowoczesnych akumulatorów litowo-jonowych, jednak badania wykazały, że utrzymywanie stanu naładowania pomiędzy 40 i 80 procent oszczędza baterię i zapewnia jej większą żywotność.
Zdaniem Komputer Świata: Nie dajmy się zwariować, nowoczesne akumulatory są niewrażliwe.
ShutterStock
3 Im więcej megapikseli, tym lepsza jakość zdjęcia Liczba megapikseli oznacza tylko liczbę światłoczułych punktów na matrycy. Jeśli mała matryca ma za dużo pikseli, aparat robi zdjęcia złej jakości i generuje więcej szumów niż aparat z mniejszą liczbą dużych pikseli na matrycy tej samej wielkości. Zdaniem Komputer Świata: W przypadku niektórych aparatów mniej naprawdę znaczy więcej!
ShutterStock
4
Magnesy kasują dyski twarde
Komputer Świat przeprowadził eksperyment: nawet po potraktowaniu silnym magnesem dane na wyłączonym twardym dysku pozostają nienaruszone. Kiedy jednak powtórzy się eksperyment z włączonym dyskiem, magnes może uszkodzić wrażliwe układy mechaniczne i skutkować całkowitą awarią. Pamięci flash, jak SSD i pendrive’y, nie mają układów mechanicznych i dlatego są niewrażliwe.
Zdaniem Komputer Świata: Kiedy dysk jest wyłączony, magnes mu niestraszny.
ShutterStock
5
Pełną listę największych technologicznych mitów znajdziecie w najnowszym numerze miesięcznika Komputer Świat. Polecamy!
Komputer Świat (7/2014)
Inne
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję