Z przedstawionego na kongresie Mobile World Congress 2014 w Barcelonie raportu Sophos wynika, że w ciągu ostatnich 12 miesięcy liczba zagrożeń dla urządzeń mobilnych wzrosła aż sześciokrotnie. To najszybciej rozwijający się segment działań cyberterrorystów. Oto 7 pomysłów na ochronę naszych urządzeń mobilnych.
Kliknij w zdjęcie, aby zobaczyć galerię.
1
2. Wi-Fi nie zawsze bezpieczne
W przypadku korzystania z hotspotów, dane na urządzeniach mobilnych mogą być zagrożone. Jak twierdzi firma Sophos, sieci Wi-Fi mogą stanowić zagrożenie dla danych zgromadzonych na telefonach czy tabletach. Jeżeli użytkownik korzysta z dostępu do prywatnych danych czy danych swojej firmy za pomocą bezpłatnego bezprzewodowego dostępu do Internetu na przykład na lotnisku, dane te mogą być narażone na kradzież przez złośliwe oprogramowanie przechwytujące dane w ruchu bezprzewodowym. W tym przypadku to przede wszystkim firmy muszą opracować zasady dostarczenie technologii VPN, aby pracownicy mogli łączyć się za pomocą tych bezpiecznych „tuneli”.
ShutterStock
2
3.Ustalenie i egzekwowanie polityki BYOD - bezwzględnie
Polityka BYOD ( z ang. bring your own device – korzystanie w pracy z prywatnych urządzeń t.j tabletów, laptopów, smartfonów oraz związane z tym zabezpieczenia stosowane przez firmy) być korzystna tak dla użytkowników prywatnych, jak i firm. Nie można w 100 procentach kontrolować urządzenia pracownika, które jest jego własnością, a jednocześnie ma dostęp do sieci firmowej. To zaufani i odpowiedzialni pracownicy są często najlepszą obroną przed kradzieżą poufnych danych, dlatego ważne są odpowiednie szkolenia i polityka firmy. A im bardziej chronione są dane firmy, tym bardziej wzrasta ochrona naszych prywatnych plików i tym samy całe urządzenie.
ShutterStock
3
4. Jailbreaking? Nic z tych rzeczy
Jailbreaking to proces usuwania zabezpieczeń nałożonych przez producenta systemu w urządzeniu mobilnym. "Jailbreak" powoduje uzyskanie pełnego dostępu do systemu operacyjnego i funkcji. Oznacza to jednak również złamanie modułu bezpieczeństwa, co pozwala wszystkim aplikacjom, w tym złośliwym, uzyskać dostęp do danych należących do innych zastosowań.
">
ShutterStock
4
5. Update systemu? Jak najszybciej
Update systemów operacyjnych w urządzeniach mobilnych na bieżąco ? To oczywiste, choć w rzeczywistości nie takie łatwe, jak się wydaje. W Androidzie aktualizacje mogą być zablokowane na kilka sposobów: przez Google, przez producenta telefonu, który nie aktualizuje starszych modeli telefonów, lub przez operatora komórkowego, który nie zwiększa przepustowości do obsługi aktualizacji.
Bez możliwości aktualizacji Androida nasze urządzenia są podatne na potencjalne ataki.
ShutterStock
5
6. Szyfrowanie urządzenia – to konieczność
Ryzyko utraty urządzenia jest nadal większe niż ryzyko infekcji złośliwym oprogramowaniem. Natomiast ochrona urządzeń poprzez pełne szyfrowanie sprawia, że jest będzie niezwykle trudno włamać się do nich i dokonać kradzieży danych. Ustawianie silnego hasła dla urządzenia, jak również na karcie SIM jest koniecznością.
ShutterStock
6
7. Zaufane źródła aplikacji, chmura, oprogramowanie
Ważne jest instalowanie aplikacje z zaufanych źródeł, takich jak Google Play i Apple App Store. Jeżeli posiadamy dane firmowe na własnym urządzeniu mobilnym, firma powinna udostępnić na do nich dostęp w bezpiecznym środowisku, w chmurze. Jak również pozwolić tworzyć tam nasze pliki, których potrzebujemy do codziennej pracy. Warto też zastanowić się nad zainstalowaniem odpowiedniego oprogramowania zabezpieczającego nas przed atakami hakerów.
ShutterStock
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję