statystyki

Komunikujące się między sobą maszyny dadzą zarobić telekomom

autor: Barbara Sowa03.08.2016, 07:42; Aktualizacja: 03.08.2016, 10:38
pieniądze

Jak wynika z raportu przygotowanego przez Urząd Komunikacji Elektronicznej, w 2015 r. wartość rynku telekomunikacyjnego w Polsce wyniosła 39,5 mld złźródło: ShutterStock

Tradycyjny biznes operatorski się chwieje, ale pojawiają się nowe możliwości. Kluczem do sukcesu są internet i nowe technologie.

– Konsumenci chcą być online zawsze i wszędzie. W bliskiej przyszłości przybędzie usług wykorzystujących internet np. do inteligentnego zarządzania domem, ale też dla podmiotów publicznych, jak inteligentne miasta – przewiduje wiceprezes Orange Polska Piotr Muszyński. Czasy, w których komórka była marzeniem, a minuta połączenia kosztowała 2 zł, minęły. Rynek tradycyjnych usług jest nasycony, a operatorzy walczą o utrzymanie klienta.

Jak wynika z raportu przygotowanego przez Urząd Komunikacji Elektronicznej, w 2015 r. wartość rynku telekomunikacyjnego w Polsce wyniosła 39,5 mld zł. Był to pierwszy od kilku lat wzrost przychodów sektora. Nie odpowiadają za niego tradycyjne usługi głosowe. Choć w zeszłym roku dłużej wisieliśmy na telefonie – średni czas trwania połączenia wzrósł z 2 minut do 2,13 minuty – to przychody z tego tytułu spadły o 14,6 proc. Największe spadki są w telefonii stacjonarnej.

W 2015 r. tylko 29 proc. gospodarstw miało telefon stacjonarny. Mniejsze były też przychody z SMS-ów oraz roamingu. Słupki rosły za to w innych sektorach. Operatorzy zdają sobie dziś sprawę, że to nie zwykłe rozmowy czy wiadomości tekstowe będą siłą napędową biznesu. Dziedziną, która rozwija się najdynamiczniej – wraz z rosnącą popularnością smartfonów, sieci społecznościowych, rozrywki i wideo online – jest transmisja danych. W latach 2012–2015 liczba przesyłanych danych wzrosła o 660 proc. Tylko na przestrzeni ostatniego roku średni wolumen transmisji danych na użytkownika zwiększył się dwukrotnie.


Pozostało jeszcze 79% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane