To będzie prawdziwy przełom. Rejestracja samochodu nie będzie wiązać się z wielogodzinnym staniem w kolejce w lokalnym urzędzie. Wszystkie formalności będzie można załatwić przez internet. Na to rozwiązanie będziemy jednak musieli trochę poczekać.

Rejestracja aut przez internet. Kiedy?

Najwcześniej pod koniec 2026 r. Prace nad e-rejestracją zaplanowano w drugim etapie procesu digitalizacji usług związanych z motoryzacją. Priorytetem są obecnie elektroniczne prawa jazdy. Przez internet będzie można zarejestrować pojazd zarówno na osobę prywatną, jak i firmę leasingową czy salon. Takimi informacjami podzielił się Tomasz Kęsicki, dyrektor departamentu CEPiK w Centralnym Ośrodku Informatyki, podczas konferencji e-leasing Day, zorganizowanej przez Związek Polskiego Leasingu. Obecnie rejestracja aut przez internet jest dostępna tylko dla salonów samochodowych posiadających konto firmowe w ePUAP.

Kurier przywiezie tablice rejestracyjne do domu

Kiedy nowe rozwiązania wejdą już w życie, to będzie można wybrać sposób odbioru tablic rejestracyjnych. Dostępne będą dwie opcje. Odbiór osobisty w urzędzie lub dostawa do domu przez kuriera. Proces rejestracji aut będzie w pełni elektroniczny, papier zostanie całkowicie wyeliminowany.

To jednak melodia przyszłości…

Póki nowe przepisy nie zostaną wprowadzone, rejestracja samochodu będzie możliwa jedynie stacjonarnie. W Polsce rejestracja samochodu odbywa się w wydziale komunikacji odpowiedniego urzędu miasta lub starostwa powiatowego, w zależności od miejsca zamieszkania właściciela pojazdu. Możesz zarejestrować samochód w dowolnym wydziale komunikacji na terenie kraju, niekoniecznie w miejscu swojego zameldowania.

Oto podstawowe kroki, które należy podjąć przy rejestracji samochodu:

Zgromadzenie wymaganych dokumentów: Do rejestracji potrzebne są dokumenty takie jak dowód osobisty, dowód zakupu pojazdu (umowa kupna-sprzedaży), aktualne badanie techniczne pojazdu oraz polisa OC.

Wizyta w wydziale komunikacji: Należy złożyć wniosek o rejestrację wraz z wymaganymi dokumentami. Możliwa jest również rejestracja elektroniczna za pośrednictwem platformy ePUAP.

Opłaty: Przy rejestracji pojazdu należy uiścić odpowiednie opłaty rejestracyjne, które mogą obejmować opłatę za wydanie dowodu rejestracyjnego, tablic rejestracyjnych i naklejki kontrolnej.