Pac-Man ma 35 lat. 22 maja 1980 w Japonii zadebiutował automat z grą, w której tytułowa postać ucieka po labiryncie przed duszkami, cały czas coś zjadając. Żarłoczna żółta kulka stała się wkrótce popularna na całym świecie i trafiła na niemal każde urządzenie służące do grania.

Patrząc z dzisiejszej perspektywy to już nie tylko gra, która doczekała się licznych kontynuacji, to fenomen kulturowy - uważa Kamil Jasieński z radiowej Czwórki. To najpopularniejsza gra wideo w historii, której bohater trafił na koszulki i wszelkiego typu gadżety, trafił do filmu, odwołują się też do niego różni artyści - mówi dziennikarz.
Jak mówi Jasieński - sekret popularności Pac-Mana leży w jego prostocie: nawet osoba która nie zna się na grach wideo może stanąć przed automatem, od razu zrozumieć o co chodzi i zacząć grać.


Popularność Pac-Mana, 35 lat po jego debiucie, wciąż utrzymuje się na wysokim poziomie. Nikt nie bije już rekordu, ponieważ w roku 1999 osiągnięto maksymalną punktację do jakiej można w tej grze dojść, ale wciąż ukazują się kolejne wersje gry z żółtą kulką. W lipcu Pac-Man pojawi się też w kinie - w filmie "Piksele" trafi na srebrny ekran razem z innymi bohaterami kultowych gier z lat 80-tych.