Ponad 300 godzin treści video wysyłanych co minutę. Ogląda je miliard użytkowników na całym świecie. Mowa o najpopularniejszej platformie filmowej w internecie - YouTube. Dziś świętuje ona swoje 10. urodziny.

Piotr Zalewski z firmy Google, właściciela YouTube, wyjaśnia, że powstanie serwisu było kamieniem milowym w rozwoju światowego internetu. Wcześniej, chęć obejrzenia filmiku wiązała się ze ściągnięciem załącznika z sieci oraz posiadaniem odpowiedniego oprogramowania. Obecnie wystarczy w tym celu kilka kliknięcie komputerową myszką oraz podłączenie do sieci.

Od połowy 2007 roku YouTube ma polską wersję językową. Rozwój platformy w kraju jest bardzo dynamiczny. W kraju jest już 10 kanałów mogących pochwalić się ponad milionową widownią. Wiele innych generuje oglądalność porównywalną z tematycznymi stacjami w telewizji. Coraz częściej Polacy decydują się też na tworzenie treści adresowanych do widowni globalnej.

Najpopularniejszym polskim filmem dekady na YouTube został pies-pająk Sylwestra Wardęgi (ponad 141 milionów odtworzeń). Wśród muzycznych klipów zwyciężył obraz do utworu "Ona Tańczy Dla Mnie" grupy Weekend (niemal 90 milionów odtworzeń) przed "Gangnam Style" Koreańczyka Psy oraz "Bałkanicą" grupy Piersi.