„Inżynier idąc po hali produkcyjnej, podchodzi do konkretnej maszyny, a zegarek rozpoznaje, która to maszyna i wyświetla od razu jej konkretne parametry, np. stan pracy/awarię, efektywność pracy, czy zużycie energii lub przyczynę awarii” - tak opisuje koncepcję wykorzystania smart zegarka w przemyśle Jarosław Gracel, automatyk, Dyrektor ds. Marketingu w firmie Astor.
Reklama

Skąd pomysł na ten projekt?

Fundamentem pomysłu jest ciągłe poszukiwanie przestrzeni do wzrostu efektywności pracy z wykorzystaniem technologii, którą mamy w firmowym DNA ASTORa. Dodatkowo działanie wspiera realizację wizji firmy, która została wypracowana wspólnie przez ponad 100 pracowników. Wizja brzmi: „Chcemy, żeby polska myśl inżynierska i menedżerska była szanowana w Europie i na Świecie.”

Pomysł zrodził się w wyniku obserwacji, z jednej strony trendów technologicznych w dziedzinie urządzeń mobilnych, z drugiej strony zmieniającego się stylu pracy oraz natężenia zadań, które realizują inżynierowie-automatycy w firmach produkcyjnych. Zdarza się, że automatyk jest odpowiedzialny za prawidłową pracę za kilkanaście, czy kilkadziesiąt urządzeń znajdujących się na hali produkcyjnej. W tak złożonym środowisku, każde narzędzie, które pomaga wykryć awarię maszyny (lub zbliżającą się awarię) kilka minut wcześniej, daje wymierne oszczędności. Wystarczy powiedzieć, że 1 minuta awarii potrafi kosztować producenta od kilku do kilkudziesięciu tysięcy złotych.

Jak rozumiem aplikacja na telefon i zegarek jest stworzona w Polsce?

Aplikacja ASTOR Watch na zegarek została stworzona w Polsce, w ramach współpracy z bardzo zdolnym inżynierem, Ambasadorem ASTOR na Politechnice Warszawskiej, Maciejem Królem. Na potrzeby prototypu został wykorzystany zegarek Samsung Galaxy Gear oraz telefon Galaxy S4, czyli produkcja seryjna. Dzięki otwartości powstałej aplikacji, aplikacja może czerpać dane z dowolnego systemu wizualizacji i monitoringu produkcji typu SCADA, czy monitoringu budynków typu BMS. Dodatkowo może łatwo komunikować się z innymi urządzeniami napisanymi w technologii Android.

Na jakim etapie jest obecnie projekt Astor Watch?

Jeśli chodzi o cykl rozwoju produktu, to aktualnie jesteśmy w fazie zbierania informacji zwrotnej o aplikacji, jej przydatności, chęci wykorzystania w fabrykach, czyli w skrócie testowania koncepcji (concept testing). Opinie są obiecujące. Zamierzamy system dopracowywać samodzielnie.

Jakie jest zainteresowanie samym produktem. Czy zgłosiły się już jakieś firmy?

ASTOR Watch został zaprezentowany m.in. na targach Automaticon 2015. Testujemy koncepcję i weryfikujemy, czy założone scenariusze użycia w rzeczywistości są możliwe i przydatne. Widzimy zainteresowanie tego typu rozwiązaniem.

Informujecie, że zegarek dedykowany jest firmom zajmującym się produkcją. Poproszę o jeden przykład branży/firmy, dla której taki zegarek byłby pomocny.

Przykładem branży, w której można zastosować wspomnianą technologie jest produkcja mebli. Charakteryzuje się (w zależności od typu produkcji) dużym rozproszeniem maszyn i złożonością procesów. Największy atutem rozwiązania ASTOR Watch jest jego powiązanie z technologią lokalizacji i identyfikacji konkretnej maszyny. Do celów testowych wykorzystano tutaj innowacyjne rozwiązanie Estimote, również wyprodukowane przez polską firmę. Czyli przykładowo, inżynier idąc po hali produkcyjnej, podchodzi do konkretnej maszyny, a zegarek rozpoznaje, która to maszyna i wyświetla od razu jej konkretne parametry, np. stan pracy/awarię, efektywność pracy, czy zużycie energii lub przyczynę awarii (parametry są konfigurowalne).

Czy zegarek docelowo byłby tylko pewnym urządzeniem alarmowym, wskazującym konkretne zestawienia danych? Równie dobrze informacje te mogłyby pojawiać się jako powiadomienie na aplikacji w telefonie. Po co zatem jeszcze zegarek?

Jeśli chodzi o alarmowanie, to w prototypie zegarek jest połączony z aplikacją działającą na telefonie. W skrócie możemy wybrać jakie dane i w jakiej formie wyświetlić na zegarku, a jakie dane i w jakiej formie wyświetlić na telefonie. Ważne jest, żeby zastanowić się wcześniej i zadecydować, jakie dane zaprezentować. Kluczowa jest ergonomia interfejsu dla użytkownika.

Jeśli chodzi o niestandardowe dane, które można na zegarku zaprezentować, to w ramach prototypu dokonaliśmy integracji z technologią monitoringu inteligentnego budynku ASTOR Technology Park i na bieżąco możemy na zegarku podglądać np. temperatury na poszczególnych piętrach, stan pracy robotów w naszym show-roomie lub na którym piętrze znajduje się aktualnie winda.

Czy były już jakieś testy w firmie/fabryce?

Testy w firmie produkcyjnej jeszcze się nie odbyły, natomiast odbyły się testy w środowisku zbliżonym do produkcyjnego, czyli laboratorium testowym Innovation Room znajdującym się w siedzibie głównej firmy ASTOR. Dzięki temu mogliśmy sprawdzić, jak prototyp zachowuje się w quasi-rzeczywistym środowisku pracy.

Ile docelowo może kosztować taki system?

Aplikacja ASTOR Watch w zależności od stopnia skomplikowania i liczby zastosowanych urządzeń mobilnych może kosztować od kilkunastu do kilkudziesięciu tysięcy złotych. Natomiast musimy pamiętać, że jest to niejako „wisienka na torcie” dotychczasowych inwestycji w systemy automatyki i IT. Jest to rozwiązanie dla firm, które już rozpoczęły swoją przygodę z automatyzację i systemami zarządzania produkcją, ponieważ najważniejszym etapem inwestycji, jest przygotowanie infrastruktury i maszyn do odczytu tych danych w trybie real-time.

Jaki wynikają z tego oszczędności?

Główne oszczędności to szybsze wykrywanie awarii, lub potencjalnych stanów awaryjnych maszyn. Tak jak wspomniałem wcześniej, jedna minuta awarii to bardzo wymierne koszty dla firmy. Dodatkową korzyścią, którą może przynieść wykorzystanie tego rozwiązania w firmie produkcyjnej, to nowoczesny wizerunek firmy produkcyjnej, który może mieć znaczenie, gdy po zakładzie oprowadzamy potencjalnego Klienta i prezentujemy mu w jaki sposób działa firma. Podobnie dzieje się w przypadku zainstalowania w zakładzie robotów przemysłowych.

Czy zegarek będzie tylko urządzeniem dla pracownika w siedzibie firmy, czy będzie mógł z niego korzystać prywatnie na co dzień?

Dzięki temu, że korzystamy z ogólnodostępnych urządzeń, to urządzenie może w domu pełnić funkcję zwyczajnego zegarka, a pracy narzędzia do podnoszenia efektywności. Natomiast patrząc na rozwój technologii inteligentnych systemów w domach, wyobrażam też sobie zastosowanie tego zegarka do sterowania urządzeniami w domu, np. włączania/ wyłączania światła w konkretnych pomieszczeniach.

System obejmuje smartwatch Samsung Galaxy Gear i telefon Samsung Galaxy S4. Wykorzystano środowisko projektowe Android dla telefonów i zegarka Samsung.