statystyki

Grać czy nie grać? Komputerowe dylematy rodzica

autor: Klara Klinger01.08.2014, 07:40; Aktualizacja: 01.08.2014, 09:04
Wiedźmin 3: Dziki Gon

Wiedźmin 3: Dziki Gonźródło: Materiały Prasowe

Dzieci grają w gry wideo. Coraz więcej. I nic tego nie zmieni. Dlatego my, rodzice, powinniśmy przestać ignorować cyfrowe światy.

Dzieci grają w gry wideo bez przerwy. Niezależnie od wieku. Jadąc autobusem, w kolejce u lekarza, na szkolnej przerwie, w samochodzie, na podwórku. Także na spotkaniach towarzyskich. Który z rodziców nie widział takiej scenki: dwóch chłopców siedzi obok siebie, jeden zaciekle przyciska ekran smartfona, drugi wydaje okrzyki, przechylając urządzenie raz w jedną, raz drugą stronę. Czasem rzucają do siebie: „Mam już piąty poziom”, „Kupiłem nową broń”, „Udało mi się zaliczyć na trzy gwiazdki”.

Ostatnio byłam na przyjęciu urodzinowym, na którym każde z dzieci grało w inną grę: część miała ze sobą przenośne konsole, dwu chłopców siedziało przy laptopie, jeden przy biurkowym pececie, reszta miała w rękach smartfony lub tablety. Wiek – wczesna podstawówka. Ich zdaniem była to impreza roku.

Z amerykańskich badań wynika, że 91 proc. dzieci od 2. do 18. roku życia gra w gry komputerowe. W Polsce można szacować skalę tego zjawiska na podstawie badań PISA, dotyczą one jednak tylko gimnazjalistów. Jak podaje Kamil Sijko z Instytutu Badań Edukacyjnych (IBE), który je analizował, 83 proc. polskich uczniów gra, a 37 proc. robi to codziennie. Nie gra w ogóle 16,5 proc. Wyraźny jest też podział na płeć: nie gra 29 proc. dziewczynek (te – jak wynika z różnych badań – preferują Facebooka, czyli plotki w sieci, oraz oglądają seriale), podczas gdy wśród chłopców – zaledwie 4 proc.


Pozostało jeszcze 91% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane