Hummigbird (z ang. koliber) - to nazwa nowego algorytmu Google, który ma ułatwić życie użytkownikom najpopularniejszej wyszukiwarki na świecie. Jakich zmian możemy się spodziewać?

Wprowadzenie nowego algorytmu jest prezentem z okazji "15 urodziny Google'a". Tym samym, Hummigbird zastępuje wysłużony algorytm Caffeine, który napędzał wyszukiwarkę od 2010 roku. Nazwa Hummigbird jest dość symboliczna. Tak jak koliber, nowy algorytm ma być "szybki, precyzyjny i lekki".

Jakie zmiany wprowadza "Koliber". Jest ich całkiem sporo. Przede wszystkim ma ułatwić wyszukiwanie głosowe (z którego coraz częściej korzystają użytkownicy Google'a). Po drugie, usprawni wyszukiwanie kontekstowe. Hummigbird ma być również "wrażliwy" na komendy wydawane językiem naturalnym. Ta ostatni funkcjonalność przypomina nieco sposób działania "grafu wiedzy", który jest rozwijany przez Google'a niezależnie od wyszukiwarki.

Co ciekawe, nowy algorytm napędza Google'a już od ponad miesiąca. Gigant z Mountain View pochwalił się nim jednak dopiero kilka dni temu.