CD Projekt dysponuje ok. 26,5 mln zł gotówki, co pozwala spółce na niezależność finansową, która jest w branży producentów gier „kluczowym czynnikiem sukcesu", powiedział prezes CD Projekt Adam Kiciński.

„Obecnie pracujemy nad dwiema dużymi produkcjami (Wiedźmin 3 Dziki Gon i Cyberpunk 2077) i dwoma mniejszymi tytułami (pierwszy pojawi się po najnowszej części Wiedźmina). Musimy mieć zaplecze finansowe, aby finansować nasze plany wydawnicze. Daje to niezależność finansową, która jest kluczowym czynnikiem sukcesu. W naszej branży dobrze być spółką z zapleczem gotówkowym. Pozwala to realizować coraz fajniejsze projekty i bronić wysokiej marży, gdyż nie trzeba polegać na zaliczkach od dystrybutorów" – powiedział Kiciński podczas konferencji.

Wiceprezes i dyrektor finansowy spółki Piotr Nielubowicz wskazał, że Wiedźmin 2 kosztował 33 mln zł. Obecnie spółka ma go w zapasach na kwotę 7 mln zł, które „będą aktywowane" wraz z dalszą sprzedażą. Jednocześnie „produkcja w toku", w tym Wiedźmin 3 i Cyberpunk, ma wartość 25 mln zł.

„Zmniejszyliśmy zadłużenie do 'niezauważalnego' poziomu. Przepływy operacyjne po I półroczu wyniosły 6,3 mln zł. Na realizację Wiedźmina 3 i Cyberpunk w I poł. 2013 wydalismy 9 mln zł" – dodał Nielubowicz.

Prezes CD Projekt wskazał, że w ramach przygotowań do przyszłorocznej premiery Wiedźmina 3 negocjuje kolejne umowy dystrybucyjne.

"Mamy już umowę z Warner Bros i prowadzimy kolejne negocjacje. Dokonaliśmy podziału terytorialnego globu, co pozwala uzyskać najlepsze warunki finansowe na poszczególnych obszarach. Łącznie chcemy mieć kilkanaście umów dystrybucyjnych. Dodatkowo chcemy, żeby z każdego obszaru geograficznego pojawiły się przedpłaty jako wkład od dystrybutora i wyraz wiary w nasz tytuł" - zaznaczył Kiciński.

W skład grupy CD Projekt wchodzą: CD Projekt RED - deweloper gier wideo z gatunku RPG, GOG - globalna platforma cyfrowej dystrybucji gier (ponad 7,5 mln ściągniętych gier) oraz CDP.pl - dystrybutor gier wideo (m. in.: Blizzard, Sega) oraz filmów DVD/Blu-ray (m. in.: Disney, Discovery) w Polsce.