Komputer nieoficjalnie znany jako The Witch (Wolverhampton Instrument for Teaching Computation from Harwell) był budowany od 1949 roku dla brytyjskiego towarzystwa badań atomowych Atomic Energy Research Establishment znajdującego się w Harwell w Oxfordshire. W 1951 roku ten 2,5 tonowy komputer o oficjalnej nazwie Harwell Dekatron zaczął pracę.

Komputer potrzebował 10 sekund pracy do powielenia dwóch rachunków mnożenia na liczbach i używany był przez 80 godzin tygodniowo. W 1957 roku kiedy pojawiły się mniejsze i potężniejsze komputery, maszyna została przekazana do Wolverhampton and Staffordshire Technical College do nauki programowania, gdzie nazwano ją The Witch. W 1973 roku po niemal 17 latach pracy komputer został rozmontowany i przekazany do Museum of Science and Industry w Birmingham, gdzie był wystawiany do 1997 roku, kiedy to muzeum z racji cieć budżetowych zlikwidowano, a sam komputer trafił do magazynu.

Z zapomnienia wydobył go zarządca nowego The National Museum of Computing, Kevin Murrell, który zdecydował się na powtórne uruchomienie The Witch. Jak się okazało, wymiany potrzebowały jedynie niektóre części i komputer zbudowany z 828 lamp został uruchomiony 20 listopada w The National Museum of Computing. Jest to obecnie najstarszy działający komputer na świecie.