W ciągu całego 2012 roku liczba sprzedanych smartfonów i tabletów sięgnie 821 milionów, a w roku następnym przekroczy miliard - szacuje firma analityczna Gartner. W ciągu czterech lat potroi się liczba tabletów kupowanych dla pracowników przez firmy i korporacje.

Carolina Milanesi, wiceprezes firmy ds. badań, powiedziała podczas odbywającego się w Barcelonie sympozjum ITxpo 2012, że chociaż sprzęt mobilny nie zastąpi całkowicie komputerów PC, zwłaszcza jeśli chodzi o zastosowania korporacyjne, to wszechobecność smartfonów i coraz większa popularność tabletów już teraz zmienia to, jak firmy postrzegają wykorzystanie ich w pracy.

Coraz więcej działów IT zaczyna dopuszczać możliwość wykorzystywania prywatnych urządzeń w firmowych sieciach. To tzw. strategia BYOD (ang. Bring Your Own Device) zakładająca, że część pracowników zamiast korzystać ze służbowych telefonów czy komputerów po prostu przynosi do pracy własny sprzęt.

Według Gartnera może to z jednej strony przysporzyć administratorom IT więcej problemów związanych z bezpieczeństwem danych, z drugiej - znacząco wpływa na mobilność pracowników. Nie bez znaczenia są też oszczędności związane np. z potrzebą mniejszej liczby stałych, stacjonarnych stanowisk w siedzibie firmy.

"W 2016 roku dwie trzecie mobilnych pracowników będzie posiadało smartfon, a 40 proc. tzw. siły roboczej będzie mobilne" - powiedziała Milanesi, dodając, że znaczącym akceleratorem tego trendu będą tablety. Coraz więcej firm dostrzega ich użyteczność i wyposaża w nie swoich pracowników.

Gartner szacuje, że do 2016 roku liczba kupowanych przez firmy tabletów wzrośnie trzykrotnie i osiągnie liczbę 53 mln sztuk rocznie (z 13 mln w 2012 roku).