Specyfika rozwiązań teleinformatycznych dla korporacji i wielooddziałowych firm powinna odzwierciedlać cele biznesowe oraz plany rozwojowe, strukturę organizacji i zróżnicowanie wykorzystywanych usług i aplikacji. Dlatego oczekiwania dużych przedsiębiorstw najczęściej koncentrują się na optymalizacji kosztów utrzymania sprzętu i infrastruktury niezbędnych do realizacji usług w oddalonych geograficznie oddziałach.
Zdzisław Nowak, prezes zarządu Exatel SA / Media / mat. prasowe
Ważne dla firm są również możliwości efektywnego korzystania ze specjalizowanych aplikacji oraz wyeliminowanie przerw w dostępie do zasobów centralnych firmy. Wdrażane rozwiązanie teleinformatyczne powinno ułatwić również kreowanie wizerunku firmy jako innowacyjnej oraz zapewnić narzędzia do realizacji projektów marketingowych z użyciem nowoczesnych technik. Dodatkowo wymagania firm dotyczą wymiernych korzyści finansowych oraz najwyższej jakości usług.
Te oczekiwania można zobrazować na przykładzie przedsiębiorstwa, w którym równocześnie wykonywanych jest wiele standardowych zadań związanych z jej działalnością operacyjną, a więc dział kontrolingu pracuje na aplikacji SAP, dział kadr korzysta z systemu naliczana płac, a dział księgowości uruchamia bazę danych do raportu dla udziałowców. W tym samym czasie kontakt zarządu z kadrą kierowniczą oraz partnerami biznesowymi realizowany jest z wykorzystaniem usługi wideokonferencji. Wobec takich potrzeb konieczne jest zastosowanie rozwiązania teleinformatycznego, które umożliwi efektywne funkcjonowanie wszystkich aplikacji, a dostęp do nich będzie realizowany bez problemów.
Rozwiązaniem idealnie spełniającym te wymagania jest usługa sieci korporacyjnej VPN na bazie technologii MPLS – standardu przeznaczonego do budowy rozwiązań telekomunikacyjnych dla biznesu. Jej zaletą jest niezawodna i bezpieczna komunikacja pomiędzy oddziałami firmy i centrami danych oraz dostęp dla pracowników mobilnych i partnerów biznesowych, pomiędzy oddziałami w kraju i na całym świecie.
Wydzielona sieć pozwala efektywnie wykorzystywać użytkowane przez firmę aplikacje i systemy biznesowe. Szczególnie istotną przesłanką dla wdrożenia sieci korporacyjnej w technologii IP MPLS jest możliwość korzystania przez firmę w tym samym czasie z kilku aplikacji, różniących się wymaganiami w zakresie parametrów transmisji. Problem ten rozwiązuje sześć klas jakościowych dostępnych w ramach sieci korporacyjnej, dzięki którym możliwe jest przesyłanie różnych rodzajów aplikacji na jednym łączu. Celem wykorzystania klas jakościowych jest zapewnienie pasma dla wielu aplikacji oraz przesyłania ich w sposób optymalny z zapewnieniem priorytetu, w szczególności dla tych wrażliwych i wymagających transmisji w czasie rzeczywistym.
Wróćmy do przytoczonego wyżej przykładu przedsiębiorstwa: sześć klas jakościowych sieci VPN gwarantuje ciągłość dostępu i efektywne wykorzystanie systemów biznesowych, które są krytyczne dla prowadzonej przez nie działalności, a także w celu realizacji codziennych obowiązków. Dzięki klasom biznes, dział kadr może wykorzystywać aplikacje kadrowe, np. Xpertis oraz udostępniać pracownikom szkolenia na platformie e-learning, dział księgowości może korzystać z systemów do obsługi faktur, a dział kontrolingu pracować na aplikacji SAP. W tym samym czasie przedsiębiorstwo korzysta z usługi wideokonferencji, która realizowana jest z wykorzystaniem specjalnej klasy, przez co transmisja odbywa się z gwarantowanymi parametrami jakościowymi.
Korzystanie z innych usług nie wpływa także na jakość prowadzonych rozmów telefonicznych. Wynika to z faktu, że do ich realizacji przeznaczona jest specjalna klasa VoIP, która zapewnia transmisję głosu w czasie rzeczywistym, z najwyższym priorytetem przed pozostałymi danymi.

Zdzisław Nowak, prezes zarządu Exatel SA

DGP