statystyki

Pozew Facebooka przeciwko oprogramowaniu Pegasus

autor: Grzegorz Kowalczyk06.11.2019, 09:41; Aktualizacja: 06.11.2019, 09:41
WhatsApp

NSO Group miało wykraść z WhatsApp dane 1400 osóbźródło: ShutterStock
autor zdjęcia: Brent Lewin

Serwis społecznościowy oskarżany o nieszanowanie prywatności użytkowników stawia się na pozycji jej zagorzałego obrońcy.

Amerykański gigant oskarżył izraelską firmę NSO Group, producenta Pegasusa – oprogramowania służącego do inwigilacji smartfonów, o kradzież z komunikatora WhatsApp, należącego do Facebooka, danych dotyczących 1400 osób. Najprawdopodobniej chodziło o dziennikarzy, polityków i działaczy społecznych. Facebook jest wspierany przez Amnesty International. Organizacja przypomina o inwigilacji przez NSO dysydentów w autorytarnych reżimach.

– WhatsApp zasługuje na uznanie za twardą postawę wobec tych złośliwych ataków i wysiłki, aby pociągnąć NSO do odpowiedzialności w sądzie – powiedziała Danna Ingleton, zastępca dyrektora Amnesty Tech. AI uważa, że dzięki wykorzystaniu Pegasusa śledzono działania ponad 100 osób zaangażowanych w obronę praw człowieka, działających m.in. w Bahrajnie, Zjednoczonych Emiratach Arabskich czy Meksyku.

Smaczku sprawie dodaje fakt, że zarówno władze państwowe, jak i organizacje pozarządowe zgłaszały wcześniej zastrzeżenia do ochrony prywatności przez… Facebooka. – Działania Facebooka oceniam jako PR-owe. Mają użytkownikom dać złudzenie, że ich dane są bezpieczne. Firma, jak wielu innych właścicieli aplikacji, kreuje swój wizerunek jako obrońców naszej prywatności – mówi Wojciech Klicki z Fundacji Panoptykon, zajmującej się ochroną prywatności w sieci. Jak tłumaczy, Facebook nie może dopuścić do sytuacji, w której do najatrakcyjniejszego dla reklamodawców elementu serwisu – danych na temat zwyczajów i zainteresowań milionów ludzi umożliwiających personalizowanie przekazów marketingowych – można by uzyskać dostęp z pominięciem amerykańskiego giganta.


Pozostało 52% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (2)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane