statystyki

Pozew Facebooka przeciwko oprogramowaniu Pegasus

autor: Grzegorz Kowalczyk06.11.2019, 09:41; Aktualizacja: 06.11.2019, 09:41
WhatsApp

NSO Group miało wykraść z WhatsApp dane 1400 osóbźródło: ShutterStock
autor zdjęcia: Brent Lewin

Serwis społecznościowy oskarżany o nieszanowanie prywatności użytkowników stawia się na pozycji jej zagorzałego obrońcy.

Amerykański gigant oskarżył izraelską firmę NSO Group, producenta Pegasusa – oprogramowania służącego do inwigilacji smartfonów, o kradzież z komunikatora WhatsApp, należącego do Facebooka, danych dotyczących 1400 osób. Najprawdopodobniej chodziło o dziennikarzy, polityków i działaczy społecznych. Facebook jest wspierany przez Amnesty International. Organizacja przypomina o inwigilacji przez NSO dysydentów w autorytarnych reżimach.

– WhatsApp zasługuje na uznanie za twardą postawę wobec tych złośliwych ataków i wysiłki, aby pociągnąć NSO do odpowiedzialności w sądzie – powiedziała Danna Ingleton, zastępca dyrektora Amnesty Tech. AI uważa, że dzięki wykorzystaniu Pegasusa śledzono działania ponad 100 osób zaangażowanych w obronę praw człowieka, działających m.in. w Bahrajnie, Zjednoczonych Emiratach Arabskich czy Meksyku.

Smaczku sprawie dodaje fakt, że zarówno władze państwowe, jak i organizacje pozarządowe zgłaszały wcześniej zastrzeżenia do ochrony prywatności przez… Facebooka. – Działania Facebooka oceniam jako PR-owe. Mają użytkownikom dać złudzenie, że ich dane są bezpieczne. Firma, jak wielu innych właścicieli aplikacji, kreuje swój wizerunek jako obrońców naszej prywatności – mówi Wojciech Klicki z Fundacji Panoptykon, zajmującej się ochroną prywatności w sieci. Jak tłumaczy, Facebook nie może dopuścić do sytuacji, w której do najatrakcyjniejszego dla reklamodawców elementu serwisu – danych na temat zwyczajów i zainteresowań milionów ludzi umożliwiających personalizowanie przekazów marketingowych – można by uzyskać dostęp z pominięciem amerykańskiego giganta.


Pozostało jeszcze 52% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (2)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane