Świetna wydajność, innowacyjne rozwiązania, stylowy design – tak po krótce można opisać flagowy ultrabook firmy Huawei. Czy MateBook X skutecznie powalczy o rynek z silną konkurencją segmentu premium?

Firma Huawei dobrze radzi sobie w Polsce, zajmując drugie miejsce pod względem sprzedaży smartfonów. Zwłaszcza dostarczenie na polski rynek modelu Huawei P8 Lite, w wolumenie 1,55 mln egzemplarzy, miało niebagatelny wpływ na dynamiczny wzrost udziałów rynkowych tej firmy w Polsce. Huawei P8 lite, którego sprzedaż rozpoczęła się na naszym rynku w 2015 roku, okazał się sporym sukcesem. Dynamicznie rozwija się zresztą obecność Huawei w całej Europie Środkowo-Wschodniej.

Według analityków Canalys w drugim kwartale 2017 roku Huawei zajął drugie miejsce pod względem sprzedaży smartfonów w tym regionie. Firma dostarczyła konsumentom 1.8 miliona urządzeń. Oznacza to, że do Huawei należy obecnie 12 proc. rynku, a firma wyprzedziła w tej części Europy nawet Apple. Jednocześnie, Huawei poszerza swoje portfolio na polskim rynku, chcąc sukcesywnie umacniać swoją pozycję. Z końcem lipca br. wprowadzono na polski rynek pierwszy ultrabook tej firmy – MateBook X. Ten lekki, mały, a jednocześnie bardzo wydajny przenośny komputer stanowi dopełnienie oferty smartfonów oraz urządzeń typu wearable Huawei.

Kiedy w maju 2017 roku Huawei globalnie zaprezentował swojego pierwszego ultrabooka, większość ekspertów i dziennikarzy technologicznych zastanawiała się, czy firmie uda się konkurować na rynku z takimi produktami jak MS Surface Pro, Apple MacBook czy 13-calowym MacBookiem Air. Pojawiały się głosy, że faktycznie sprzęt jest porównywalny z czołówką pod względem wydajności, ale niestety także i ceny. Od samego początku Huawei jednak nie ukrywał, że nowa seria komputerów osobistych będzie należała do klasy premium. Cena MateBooka X nie powinna więc zaskakiwać.

Media

Podstawowa wersja z procesorem Intel Core i5-7200U, 8GB RAM, dysk 256GB SSD kosztuje 4799 złotych, za i7 musimy dopłacić jeszcze tysiąc złotych. Przypomnijmy, że MateBook X to pierwszy ultrabook w ofercie Huawei, ale jednocześnie od razu wprowadzono rozwiązania mające na celu ułatwienie korzystania z tego innowacyjnego sprzętu. Oto, co Huawei oferuje za te pieniądze.

Wyświetlacz zajmuje 88 proc. przedniego panelu, a wszystko dzięki cienkim, mierzącym zaledwie 4.4 mm ramkom. Sam ekran ma rozmiar 13 cali, a po złożeniu grubość ultrabooka wynosi tylko 12.5mm. Kompaktowy rozmiar MateBooka X sprawia, że jest on mniejszy od kartki A4. Co ważne nowe urządzenie w ofercie Huawei wykonane jest z solidnego i eleganckiego aluminium i waży jedynie 1,05kg. Faktycznie stylowy design, to pierwsze co rzuca się w oczy kiedy spojrzymy na MateBooka X. Notebook zaprojektowano w myśl szykownej i ekskluzywnej estetyki flagowych produktów tej firmy i jest dostępny w wielu kolorach, w tym prestige gold, space gray.

Dzięki technologii chłodzącej Huawei Space Cooling, po raz pierwszy w historii zastosowano w komputerze osobistym materiał o zmiennej fazie skupienia, zamknięty w mikrokapsułkach. Takie tworzywo jest powszechnie wykorzystywane w przemyśle kosmicznym – zaznacza producent. Ultrabook dostępny jest w dwóch wersjach:
- Intel Core i5-7200U, 8GB pamięci RAM, kartą graficzną Intel HD Graphics 620, dysk 256GB SSD
- Intel Core i7-7500U, 8GB pamięci RAM, kartą graficzną Intel HD Graphics 620, dysk 512GB SSD

I tu warto dodać, że jeśli oczekujemy wysokiej wydajności to od razu powinniśmy zdecydować się na urządzenie z procesorem siódmej generacji. Ciekawostką jest w tym przypadku brak wentylatora w ultrabooku. Jak informuje producent, zastosowanie w HUAWEI MateBook X materiałów używanych w przemyśle kosmicznym pozwoliło na wyeliminowanie mechanicznych wentylatorów.

Media

MateBook X doskonale nadaje się do codziennej pracy w domu i biurze, oraz do szeroko pojętej rozrywki i takie zadanie ma właśnie spełniać. Trzeba jednak przyznać, że za ponad tysiąc dolarów Huawei wyposażył swojego ultrabooka w naprawdę wiele użytecznych rozwiązań, nie zawsze spotykanych w urządzeniach z tej półki cenowej. W MateBook X zainstalowano ekran 2K chroniony przez Cornig Gorilla Glass oraz technologię dbającą o komfort widzenia. Laptop może się również pochwalić pojemną baterią 41.4Wh. (5449 mAh przy napięciu 7,6 V). Ponadto MateBook X to także pierwszy komputer osobisty, w którym znalazł się system audio Dolby Atmos. Co więcej, urządzenie zostało wyposażone w głośniki zaprojektowane we współpracy z firmą Dolby. Użytkownicy będą mogli nie tylko cieszyć się brzmieniem przestrzennym, ale też realistycznym, czystym dźwiękiem.

MateBook X z sukcesem przenosi opracowaną przez koncern Huawei technologię odczytu linii papilarnych ze smartfonów na komputery, integrując czytnik linii papilarnych z przyciskiem zasilania. Urządzenie współpracuje z Windows Hello, nową funkcją systemu Windows 10, dzięki której możliwe jest logowanie się za pomocą odczytu linii papilarnych. Co więcej, wbudowany MateBook Manager ułatwia skuteczne nawiązanie łączności między smartfonami Huawei a MateBookiem.
Podsumowując MateBook X to sprzęt z górnej półki cenowej, ale jeśli spojrzymy na specyfikację tego urządzenia oraz wykorzystane rozwiązania, szybko zorientujemy się, że jest wart swojej ceny. Nie odbiega designem od flagowych ultrabooków na rynku, a dla wielu użytkowników może być nawet ciekawszą propozycją. Dodatkowo mamy tu do czynienia z urządzeniem niezwykle wydajnym, całkiem pojemną baterią jak na ultrabooka oraz rozwiązaniami jakich próżno szukać w produktach z tej półki cenowej.

Chcesz dowiedzieć się więcej? a href="http://bs.serving-sys.com/serving/adServer.bs?cn=trdmc=clickpli=22375552PluID=0ord=%%TIMESTAMP%%> rel=nofollow rel=nofollowgt;Sprawdź możliwości Huawei MateBook X