W czwartym dniu testów urządzeń drukujących do biura sprawdzamy w działaniu drukarkę Kyocera ECOSYS P3055dn – jedyny model w naszym zestawieniu stworzony wyłącznie do drukowania. Jak spisuje się w codziennej, wytężonej pracy?

Po trzech urządzeniach wielofunkcyjnych, w tym także jednym z rodziny Kyocera, przyszedł czas na przetestowanie najprostszej drukarki A4. Oczywiście w cudzysłowie, ponieważ model ten zdecydowanie nie należy do najzwyklejszych urządzeń. Kyocera ECOSYS P3055dn został stworzony do pracy w bardzo ciężkich warunkach – ma on zaoferować najlepszą jakość druku na setkach tysięcy stron, jednocześnie cechując się dużą prędkością drukowania i niskimi kosztami. Czy dokładnie tak to wygląda w rzeczywistości? Sprawdźmy.

Inne

Budowa

Drukarka P3055dn jest niewielkim urządzeniem, szczególnie porównując go do wielu konkurentów w swoim segmencie rynku. Wymiary 39,6 x 42,1 x 34,2 cm sprawiają, że urządzenie powinno odnaleźć się nawet w biurach o małej przestrzeni. Jest przy tym także stosunkowo lekkie – jego ciężar wynosi około 15,5 kg.

Inne

Całość stanowi bardzo zwartą, praktycznie sześcienną bryłę, która powinna nie tylko dobrze pracować, ale ciekawie wyglądać we wnętrzu. Podobnie jak w poprzednio testowanym modelu, także ten został opakowany w czarno – biała obudowę wykonaną z tworzywa sztucznego.

Na samej górze urządzenia znajdziemy główną tacę wyjściową, do której mamy nieograniczony dostęp. A prawym dolnym rogu górnej pokrywy znajduje się okrągły (oryginalne posunięcie!) panel sterowania wyposażony w garść przycisków i niewielki monochromatyczny ekran.

Inne

Z przodu urządzenia znajdują się dwa podajniki papieru – pojemnik podstawowy oraz uniwersalny. Ten drugi ukryty jest pod przednią klapą – jest w stanie pomieścić do 100 arkuszy papieru o gramaturze do 220 g/m2. Podajnik podstawowy jest szufladą, która została umieszczona na samym dole urządzenia. Kaseta jest w stanie pomieścić 500 arkuszy papieru o gramaturze do 120 g/m2. W łatwy sposób ustawimy w niej symbol ilustrujący jaki rozmiar papieru znajduje się w środku. Pojemność standardowych pojemników jest spora, a może być znacznie większa – producent ma w swojej ofercie cały zestaw dodatkowych szuflad i szafek, dzięki którym urządzenie będzie mogło pomieścić jednorazowo aż 2600 arkuszy papieru. Uzupełnianie pojemników nie powinno być zatem uciążliwe.

Na tylnym panelu urządzenia znajdziemy klapkę, pod którą znajduje się zestaw gniazd: 2x USB (wejście typu A i B), Ethernet oraz zasilania. Tutaj znajduje się także klapa umożliwiająca dostęp do modułu utrwalacza.

Inne

Obsługa, systemy przesyłania danych

Do zarządzania urządzeniem służy niewielki panel składający się z parunastu przycisków oraz małego ekranu monochromatycznego. Już sam wygląd tego elementu jest bardzo oryginalny – został stworzony w kształcie koła. Liczba przycisków (oprócz klawiatury numerycznej) została praktycznie ograniczona do minimum – obsługa urządzenia jest więc bardzo prosta. Trzeba także pamiętać, że jest to drukarka, dlatego większość ustawień z pewnością będziemy zmieniali bezpośrednio w sterowniku dostarczonym przed producenta. W tym wypadku mamy do czynienia z tym samym programem, który był obecny w poprzednio testowanym modelu Kyocera M2040dn. Pozwala on na zmianę bardzo wielu ustawień w prosty i intuicyjny sposób. Niestety ma tę samą bolączkę – dość długo się uruchamia w systemie Windows.

Inne

Wracając do samego urządzenia – jego system działa w kilku językach – Polacy prawdopodobnie wybiorą język angielski, ponieważ nie znajdziemy tutaj wersji polskiej (przynajmniej tak było w testowanym egzemplarzu). Jest to dosyć zaskakujące, zwłaszcza, że podobne urządzenie firmy Kyocera, które testowaliśmy wczoraj obsługuje nasz ojczysty język. Producent rekompensuje jednak tę niedogodność dostarczając polską nakładkę na podpisy klawiszy, którą można w bardzo prosty sposób wymienić. Tak więc przynajmniej z zewnątrz urządzenie będzie „polskie”.

Inne

Do komunikacji pomiędzy drukarką, a innymi urządzeniami możemy użyć połączenia przewodowego (USB) lub też bezprzewodowego. Pierwsze umożliwi nam pracę tylko z jednym komputerem dlatego warto wybrać podłączenie przez przewód z wtyczką Ethernet – drukarka zostanie udostępniona w sieci i będzie dostępna dla wielu odbiorców. Kupując dodatkowy moduł WLAN będzie można także łączyć się z siecią internetową bez konieczności użycia przewodu – to będzie przydatne w momencie, gdy wokół routera nie ma miejsca na drukarkę.

P3055dn zapewnia możliwość drukowania bezpośrednio z urządzeń mobilnych (aplikacja producenta, Mopria), a także z jakiegokolwiek miejsca na Ziemi poprzez Google Cloud Print i Apple AirPrint. Kupując moduł Wi-Fi zyskamy także dostęp do przydatnej funkcji Wi-Fi Direct.

Z przodu obudowy znajdziemy standardowe w urządzeniach tego producenta gniazdo USB – dzięki niemu będzie można drukować pliki bezpośrednio z przenośnej pamięci flash.

Inne

Jakość i szybkość druku

Najważniejszym zadaniem urządzenia P3055dn jest oczywiście drukowanie, dlatego klienci z pewnością będą wymagali, aby ten element został wykonany doskonale. Moim zdaniem, rzeczywiście tak jest – urządzenie oferuje najwyższą jakość druku monochromatycznego oraz świetną prędkość wydruku.

W urządzeniu zastosowano klasyczną technologię laserową. Drukarka jest w stanie drukować w wysokiej rozdzielczości 1200 dpi – dzięki temu wszystkie krawędzie są bardzo wyraźne.

Zgodnie ze specyfikacją opublikowaną przez producenta, P3055dn powinien drukować z prędkością dochodzącą do 55 stron na minutę. W czasie testów wartość ta oscylowała w okolicach 53 str./min. Jest więc bardzo, bardzo wysoka i prawie równa temu, co obiecywał producent.

Inne

Sama jakość tworzonych wydruków jest taka, jakiej moglibyśmy oczekiwać – naprawdę bardzo wysoka. Pracując w trzech trybach dokładności urządzenie zmienia stopień zapełnienia miejsc, które powinny być zadrukowane. W trybie najszybszym (w którym osiąga się największą ilość wydruków na minutę) różnica jakości zauważalna jest szczególnie w miejscach, gdzie mamy do czynienia z odcieniami szarości. W plamach wypełnionych całkowitą czernią różnice pomiędzy trybami można nie są już łatwo zauważalne, ale rzeczywiście występują. Na własne oczy trzy tryby drukowania zobaczycie poniżej.

Inne

Czas, jaki drukarka potrzebuje na rozruch wynosi około 25 sekund – nie jest więc bardzo wysoki w porównaniu do innych urządzeń laserowych. Na uzyskanie pierwszego wydruku poczekamy zaś około 12 sekund – tutaj mogło być odrobinę lepiej.

Oczywiście urządzenie posiada funkcję automatycznego dwustronnego zadrukowywania arkuszy papieru. Między innymi dzięki temu rozwiązaniu będziemy mogli zaoszczędzić nie tylko sporo czasu, ale także pieniędzy wydanych na papier.

Dodatkowe funkcje

Jako że P3055dn jest urządzeniem w pełni stworzonym dla użytkowników biznesowych, znajdziemy w nim garść rozwiązań, które zostały zaimplementowane z myślą o takim odbiorcy.

Funkcją znaną z innych modeli jest możliwość kontrolowania dostępu do urządzenia. Dzięki specjalnemu czytnikowi (sprzedawanemu oddzielnie) oraz aplikacji producenta będzie można za pomocą karty zbliżeniowej weryfikować tożsamość osoby, która korzysta z drukarki.
A co powinniśmy chronić? Przede wszystkim ważne pliki, które mogą być na stałe zapisane w urządzeniu lub oczekiwać w kolejce zadań do zrealizowania. Aby móc przechowywać często używane pliki drukarkę można wyposażyć w dysk zewnętrzny – takie również są oferowane przed producenta(są to szybkie dyski SSD). Dodatkowo taki element będzie można zaszyfrować poprzez narzędzie, które udostępnia Kyocera. Oczywiście, po wprowadzeniu odpowiednich ustawień przesyłanie danych poprzez sieć do urządzenia będzie mogło odbywać się poprzez bezpieczne szyfrowane połączenie.

P3055dn posiada szybki procesor o częstotliwości taktowania 1,2 GHz, a także 512 MB pamięci RAM. Ta może zostać dodatkowo rozszerzona o kolejne 2 GB, dając razem 2,5 GB RAMu. Z taką ilością pamięci praktycznie nie ma szans, żeby urządzenie nie poradziło sobie z realizacją jakiegoś zadania. Pod tym względem model wybija się spośród konkurencji.

Ekonomia

Urządzenie firmy Kyocera zostało zaprojektowane dla znacznie większych przebiegów miesięcznych, niż wszystkie prezentowane dotąd urządzenia wielofunkcyjne. Z tego powodu jego użytkownicy mogą cieszyć się faktem niskich kosztów eksploatacji.

Biorąc pod uwagę ceny materiałów eksploatacyjnych, które obecnie są dostępne w sklepach, koszt wydrukowania jednej strony monochromatycznej (zapełnionej w ok. 5%) wynosi zaledwie dwa grosze! Jest to kwota na praktycznie maksymalnie niskim poziomie.

Inne

Razem z urządzeniem klient otrzymuje podstawowy toner, który powinien wystarczyć na wydrukowanie około 10000 stron. W sprzedaży znajdują się jednak znacznie bardziej wydajne materiały – za około 570 złotych otrzymamy toner, który powinien zapewnić możliwość wydrukowania aż 25000 stron! To oznacza, że uzupełnianie materiałów eksploatacyjnych nie będzie bardzo często wykonywaną czynnością.

Ceramiczny bęben, który został zastosowany wewnątrz urządzenia jest w stanie wytrzymać miesięczne obciążenie równe 250 tysięcy stron. To bardzo duża liczba. Na ten element drukarki producent udziela gwarancji trzyletniej, bądź do 500 tys. wydruków. Na całe urządzenie obowiązuje gwarancja dwuletnia.

Podsumowanie

Drukarkę Kyocera ECOSYS P3055dn można nazwać prawdziwym agentem do zadań specjalnych – dzięki podzespołom o dużej wytrzymałości powinna ona sobie poradzić z setkami tysięcy wydrukowanych stron. Ponadto jest ona w stanie zaoferować świetną jakość wydruków przy bardzo dużej szybkości wynoszącej ponad 50 stron na minutę.

Jakby tego było mało, drukarka pozwala na tworzenie dokumentów przy kosztach obniżonych do prawdziwego minimum. 2 grosze za stronę to kwota bardzo niska – niewiele urządzeń jest w stanie zagwarantować wydruki na podobnym poziomie cenowym.

Urządzenie jest dostępne na rynku w cenie oscylującej wokół kwoty 2400 złotych. W porównaniu do cen konkurencyjnych urządzeń w tej klasie, jest ona bardzo atrakcyjna. P3055dn potrafi wygrać ze swoimi przeciwnikami nie tylko pod względem statystyk (miesięczna ilość drukowanych stron itp.), ale także ceny. Będzie to bardzo dobre rozwiązanie dla małych i średnich firm, które drukują bardzo dużo dokumentów, a także tych, które swój system archiwizacji ciągle opierają o rozwiązania tradycyjne – drukowanie.

Zalety: Wady:
- dużo sposobów przesyłania danych - długi czas włączania sterownika w Windows
- łatwy dostęp do ustawień druku
- dodatkowy port USB
- wysoka jakość wydruków
- duża prędkość drukowania
- funkcja kontroli dostępu
- koszt wydruku na poziomie minimum

*Wszystkie zdjęcia pochodzą z : www.conowego.pl