statystyki

Stacje paliw z trudniejszą ścieżką inwestycyjną

autor: Anna Krzyżanowska06.12.2016, 07:44; Aktualizacja: 06.12.2016, 07:50
Orlen-paliwa

W dokumencie kwestionuje zasadność wielu przepisów. W tym tego nakazującego lokalizowanie stacji wyłącznie na terenach pokrytych planami miejscowymi (art. 79, 80 i 276 projektu).źródło: Bloomberg

Przepisy kodeksu urbanistyczno-budowlanego mogą utrudnić budowę stacji benzynowych – uważa PKN Orlen. Takie stwierdzenie znalazło się w uwagach do projektu zgłoszonych w ramach działań lobbystycznych największego w Polsce producenta i dostawcy paliw ciekłych.

„Uchwalenie kodeksu w zaproponowanym kształcie może skutkować ograniczeniem podaży nieruchomości pod budowę stacji paliw, wzrostem cen dostępnych na rynku nieruchomości o takim przeznaczeniu, jak również brakiem możliwości uzyskania optymalnej, bezpośredniej komunikacji (wznoszonych obiektów – red.) z głównymi ciągami komunikacyjnymi” – wylicza spółka w swej opinii.

W dokumencie kwestionuje zasadność wielu przepisów. W tym tego nakazującego lokalizowanie stacji wyłącznie na terenach pokrytych planami miejscowymi (art. 79, 80 i 276 projektu). W ocenie koncernu stwarza to „potencjalne ryzyko” ograniczenia puli działek, na których możliwe będzie zrealizowanie nowych inwestycji.

Spółka wskazuje, że niebezpieczne dla biznesu mogą się okazać przepisy pozwalające gminom korzystać z prawa pierwokupu gruntów, dla których uchwala się plan miejscowy. Chodzi m.in. o art. 135. Stanowi on, że przez dwa lata od podjęcia decyzji w sprawie przystąpienia do uchwalenia albo zmiany planu miejscowego, na danym obszarze:


Pozostało 50% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Rankingi i raporty

Galerie