Pod koniec zeszłego roku rynek mieszkaniowy w Polsce odczuł spadek liczby oddawanych nowych mieszkań oraz liczby ofert sprzedaży. Zdaniem obserwatorów rynku, w kolejnych kwartałach podaż nowych mieszkań nie będzie rosła.
Jak informują w raporcie ekonomiści Polskiego Instytutu Ekonomicznego, choć podaż nowych ofert sprzedaży w ujęciu kwartalnym się zmniejsza, to wciąż jest na wysokim poziomie.
W 16 miastach wojewódzkich oraz w Gdyni średnia tygodniowa liczba nowych ofert sprzedaży mieszkań w IV kwartale zeszłego roku wyniosła 8,3 tys. – o 9 proc. mniej niż w III kwartale.
„Na rynku pierwotnym spadek wyniósł 15 proc. i jest to drugi kwartał z rzędu, w którym oferta deweloperska się kurczy. Na rynku wtórnym liczba ofert była podobna to tej w III kwartale” – czytamy w raporcie.
Jak jednak podkreślają autorzy badania, pomimo spadku w ujęciu kwartalnym na rynku pierwotnym, liczba nowych ofert sprzedaży jest wysoka w porównaniu z wynikami obserwowanymi w latach 2023 i 2022.
Spada liczba ogłoszeń
Obserwacje PIE potwierdzają nam też analitycy z portalu podkluczyk.pl.
- Z naszych danych wynika, że tuż przed rozpoczęciem programu „Bezpieczny Kredyt 2%” w maju i czerwcu 2023 r. sumaryczna i średnia liczba ogłoszeń zmalała, by po uruchomieniu programu gwałtownie wzrosnąć w lipcu i sierpniu 2023 r. Od tego czasu liczba nowych ogłoszeń na rynku systematycznie maleje – komentują eksperci portalu.
W październiku 2024 r. w Internecie zamieszono 32,3 tys. nowych ogłoszeń dotyczących rynku mieszkań. W listopadzie ta wartość spadła do 28,6 tys., a w grudniu do 22,8 tys. Nowy rok zwiastuje jednak pewne odbicie – w styczniu pojawiło się znów ponad 32 tys. ogłoszeń sprzedaży mieszkań.
Jak wynika z przesłanych nam danych portalu podkluczyk.pl w szczytowych momentach boomu na rynku mieszkaniowym – a więc w połowie 2023 r. – liczba ogłoszeń przekraczała 40 tys., a w jednym miesiącu nawet 50 tys.
Liczba dostępnych mieszkań będzie dalej spadać
W ocenie ekonomistów Polskiego Instytutu Ekonomicznego kolejne miesiące mogą przynieść ograniczenie oferty sprzedaży mieszkań na rynku pierwotnym.
- Obecnie rozpoczyna się okres, w którym na rynek będą wchodzić mieszkania budowane w latach 2022-2023. Ten okres charakteryzował się niską aktywnością deweloperów – rozpoczęto wtedy budowę odpowiednio 200 tys. i 190 tys. mieszkań, najmniej od 2016 r. – wyjaśniają eksperci PIE.
Główny Urząd Statystyczny szacuje, że wybudowanie mieszkania trwa w Polsce ok. 26 miesięcy.
- Można więc oczekiwać, że w kolejnych kwartałach podaż nowych ofert sprzedaży mieszkań nie będzie rosnąć. Dodatkowo spowolnienie wzrostu cen może zniechęcać właścicieli do sprzedaży mieszkań, co w konsekwencji może przynieść dalsze ograniczenie oferty i zwiększenie liczby pustostanów – ocenia PIE.