statystyki

Najwyższa Izba Kontroli: Nadal ciężko sprawnie budować

autor: Anna Kzyżanowska22.08.2016, 07:38; Aktualizacja: 22.08.2016, 08:38
budowa, dom, nieruchomości

Jak zaznacza NIK, trudno uznać te uchybienia za błahe. W przypadku bowiem zaskarżenia wadliwie wydanych decyzji istnieje ryzyko ich wzruszenia, tj. uchylenia bądź stwierdzenia nieważności przez organy wyższego stopnia.źródło: ShutterStock

Wielokrotne nowelizacje przepisów dotyczących zagospodarowania przestrzennego i procesu budowlanego nie doprowadziły ani do skrócenia, ani do istotnego uproszczenia procedur związanych z procesem inwestycyjnym.

 To jeden z wniosków najnowszego raportu NIK, która przyjrzała się wydawaniu decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu oraz pozwoleń na budowę w województwie mazowieckim. Kontrolą w terminie 1 października 2015 r. – 29 stycznia 2016 r. objęto sześć urzędów gmin/miast oraz sześć starostw powiatowych.

Plany potrzebne

Konkluzje nie napawają optymizmem. W generalnych uwagach NIK podkreśla rzecz nienową: w Polsce proces inwestycyjny jest zbyt rozciągnięty w czasie ze względu na brak miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego. W sytuacji braku planu dla terenu, na którym planowana jest inwestycja, wydanie pozwolenia na budowę musi być bowiem poprzedzone uzyskaniem decyzji o warunkach zabudowy. I tu zaczynają się schody. „W skrajnych przypadkach uzyskanie ostatecznej decyzji o warunkach zabudowy (z uwzględnieniem czasu rozpatrywania zażaleń złożonych przez inwestorów na uzyskane w toku postępowania uzgodnienia i opinie) z uwzględnieniem procesu odwoławczego od tej decyzji wraz z etapem kontroli sądowo-administracyjnej może trwać kilka lat” – czytamy w raporcie. Również na pozwolenie na budowę – jeśli jego uzyskanie wymaga odrębnych postępowań administracyjnych, uzgodnień, wraz z procedurą odwoławczą i sądowo-administracyjną – trzeba nieraz czekać nawet kilkanaście miesięcy.


Pozostało jeszcze 62% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • Na tzw. Zachodzie.....(2016-08-22 10:33) Zgłoś naruszenie 10

    Jak masz działkę budowlaną i będziesz budował typowy budynek wg. typowego projektu i zachowasz odległości od granicy....... To buduj !!!!!!!! Ale NIE....To by w Polsce było za proste - tu MUSI być 1000 przepisów !!!!!

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Rankingi i raporty

Galerie