statystyki

Deweloperzy sprzedają więcej, ale nie wszyscy. Rynek nieco wyhamuje

autor: Małgorzata Kwiatkowska06.07.2016, 07:39; Aktualizacja: 06.07.2016, 08:07
Ponad 6,1 tys. lokali sprzedała w I półroczu 2016 r. grupa dziewięciu największych w kraju spółek mieszkaniowych.

Ponad 6,1 tys. lokali sprzedała w I półroczu 2016 r. grupa dziewięciu największych w kraju spółek mieszkaniowych.źródło: ShutterStock

Deweloperzy sprzedają więcej, ale nie wszyscy. Są symptomy, że rynek nieco wyhamuje

Ponad 6,1 tys. lokali sprzedała w I półroczu 2016 r. grupa dziewięciu największych w kraju spółek mieszkaniowych. To o 14 proc. więcej niż tym samym okresie 2015 r. Z trendu wzrostowego wyłamały się Ronson oraz Budimex Nieruchomości. Sprzedaż pierwszej spółki spadła od stycznia do czerwca o niemal 12 proc., do 362 lokali. Drugiej aż o 34 proc. – do 712. Andrzej Gutowski, dyrektor sprzedaży i marketingu z Ronsona, uspokaja, że to skutek szybkiego wyczerpywania się oferty, która w kolejnych miesiącach ma się powiększać. – Podtrzymujemy plany sprzedaży ponad 900 lokali w całym roku – zapewnia.

Budimex Nieruchomości też deklaruje, że spadek wywołała mniejsza liczba inwestycji w ofercie. Ta firma dobre ubiegłoroczne wyniki zbudowała m.in. na świetnie sprzedającej się inwestycji w Krakowie.

Obserwatorzy rynku do wyraźnego spowolnienia w tych liczących się spółkach podchodzą spokojnie. Przyznają, że faktycznie skończyły się im mieszkania. Spadek sprzedaży nie musi więc świadczyć, iż po kilku latach bicia rekordów ma rynek spada spowolnienie.

Co nie znaczy, że nie ma innych sygnałów. – Z rynku zaczynają docierać informacje o mniejszej liczbie kontaktów zainteresowanych kupnem z deweloperami. Takie zjawisko zwykle przekłada się na mniejszą sprzedaż w kolejnym kwartale. Być może druga połowa roku przyniesie nieco słabszą sprzedaż niż w rekordowym 2015 r. Wciąż jednak będzie ona bardzo dobra – ocenia Katarzyna Kuniewicz, partner w firmie doradczej Reas, monitorującej rynek mieszkań.


Pozostało jeszcze 72% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • Paweł(2016-09-23 08:39) Zgłoś naruszenie 00

    Rynek musi się przygotować na końcówkę roku. Jak podaje portal https://hipoteki.net/ przed styczniem będą chcieli zdążyć wszyscy ci, którzy nie załapią się na mdm, a nie chcą płacić wyższego wkładu własnego. Co się będzie działo na początku roku trudno przewidzieć, ale tempo w jakim rozeszły się pieniądze Mieszkania dla Młodych w 2016 roku, banki mogą mieć pozytywne prognozy.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Rankingi i raporty

Galerie