Jest furtka do kupna gruntów rolnych

autor: Piotr Pieńkosz24.05.2016, 10:20; Aktualizacja: 24.05.2016, 10:29
Rolnik

W ocenie ekspertów niepokojące jest również przyznanie ANR prawa wglądu do ksiąg finansowych opisywanych spółekźródło: ShutterStock

Minęło już kilka tygodni obowiązywania ustawy ograniczającej handel ziemią rolną (weszła w życie 30 kwietnia br.), a wciąż ujawniają się kolejne wątpliwości związane z praktycznym stosowaniem nowych przepisów.

Przypomnijmy – zgodnie z ustawą z 14 kwietnia 2016 r. o wstrzymaniu sprzedaży nieruchomości Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa oraz o zmianie niektórych ustaw (Dz.U. poz. 585), która znowelizowała m.in. ustawę z 11 kwietnia 2003 r. o kształtowaniu ustroju rolnego (t.j. Dz.U. z 2012 r. poz. 803 ze zm.; dalej: u.k.u.r.) – nieruchomość rolną wystawioną na sprzedaż mogą obecnie nabyć jedynie osoby pracujące na roli. O różnych problemach pisaliśmy już w DGP: „Rola tylko dla rolnika lub za zgodą państwa” z 4 lutego 2016 r. (DGP nr 23) „Ziemia rolna pułapką dla dewelopera” - Firma i Prawo z 8 marca 2016 r. (DGP nr 46), „Ziemia odzyskana” z 18 kwietnia (DGP nr 74), „Ziemia rolna nie dla przedsiębiorcy. Ale i nie dla wierzyciela. Jak ograniczyć straty?” – Tygodnik Gazeta Prawna z 22 kwietnia 2016 r. (DGP nr 78), „Rolnik nie znajdzie łatwo pieniędzy na swój nowy dom” z 16 maja 2016 r. (DGP nr 93). Dziś kolejne wątpliwości oraz odpowiedź na pytanie, czy przedsiębiorca mimo wprowadzonych ograniczeń może kupić i zagospodarować upatrzoną nieruchomość zaklasyfikowaną jako rolna, dla której nie ma miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego.

WĄTPLIWOŚĆ 1 Co z użytkowaniem wieczystym

Wątpliwości interpretacyjne budzą zapisy znowelizowanej u.k.u.r. w odniesieniu do użytkowania wieczystego. Przede wszystkim w definicji właściciela nieruchomości rolnej (art. 2 pkt 8 u.k.u.r.) nie wymieniono użytkowników wieczystych. Czy to oznacza, że dając ziemię rolną w użytkowanie wieczyste, nie trzeba stosować zapisów u.k.u.r.? Wątpliwości potęguje art. 2c u.k.u.r., który mówi, że przepisy dotyczące nabycia nieruchomości rolnej stosuje się odpowiednio do nabycia użytkowania wieczystego. – Jest to niezwykle wąskie odesłanie odnoszące się jedynie do nabycia prawa do użytkowania wieczystego. Pytanie, co dalej? Czy jeśli spółka, która korzysta z użytkowania wieczystego nieruchomości rolnej, zostaje wystawiona na sprzedaż, to Agencji Nieruchomości Rolnych przysługuje prawo pierwokupu udziałów lub akcji w takiej spółce? Jeśli uznamy, że tak, to planowaną transakcję sprzedaży takiej spółki należy zgłosić do agencji. Z ostrożności polecałbym przyjęcie, że taki obowiązek istnieje, choć u.k.u.r. jednoznacznie tego nie rozstrzyga – tłumaczy Bartłomiej Dębski, associate w Praktyce Nieruchomości w kancelarii Domański Zakrzewski Palinka sp.k.

WĄTPLIWOŚĆ 2 Prawo pierwokupu spółek

Jeden z najbardziej kontrowersyjnych zapisów znowelizowanej u.k.u.r. to ten gwarantujący ANR prawo zakupu wystawionych przez właścicieli na sprzedaż udziałów lub akcji w spółkach prawa handlowego, które są w posiadaniu nieruchomości rolnych. – W efekcie może dojść do sytuacji, w której agencja stanie się współwłaścicielem spółek, które, co prawda, jako część majątku posiadają nieruchomość rolną, ale grunty te nie stanowią istotnej pozycji wśród aktywów, a sama spółka nie prowadzi działalności rolniczej – wyjaśnia Artur Lisicki, managing associate, radca prawny w Deloitte Legal, Pasternak, Korba, Moskwa, Jarmul i Wspólnicy. Taka może być konsekwencja tego, że ustawodawca wprowadził prawo pierwokupu nie w odniesieniu do konkretnej nieruchomości należącej do spółek, ale wobec wystawionych na sprzedaż udziałów w spółce.


Pozostało 70% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (3)

 • Buba(2016-10-27 09:20) Zgłoś naruszenie 30

  Gdzie tu prawo i sprawiedliwość?! Paranoja, państwo odbiera mi możliwość decydowania o mojej ziemi.

  Odpowiedz
 • An(2016-05-31 10:12) Zgłoś naruszenie 44

  Spółki nie powinny mieć prawa do własności ziemi rolnej i lasów. Tylko osoba fizyczna z polskim obywatelstwem. Takie rozwiązanie zlikwiduje większość problemów.

  Odpowiedz
 • emeryt(2016-05-24 11:15) Zgłoś naruszenie 89

  Kolejna "dobra zmiana PIS". Rodacy opamiętajcie się w końcu!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Rankingi i raporty

Galerie