Na "Bezpieczny Kredyt 2 proc." złożono ponad 65 tys. wniosków, a ok. 20 tys. rozpatrzono pozytywnie – przekazał minister rozwoju i technologii Waldemar Buda w czwartek w TV Republika. Według niego tempo wydawania decyzji przyspieszyło do trzech tygodni.

Minister rozwoju i technologii Waldemar Buda w czwartek w TV Republika przekazał, że tempo wydawania decyzji w ramach programu "Bezpieczny Kredyt 2 proc." przyspieszyło z "5-6 tygodni do trzech tygodni".

Poinformował, że w ramach programu zostało złożonych ponad 65 tys. wniosków, z czego pozytywnie rozpatrzono już ok. 20 tys. Minister podkreślił, że pozostałe wnioski są rozpatrywane, a "około 65-70 proc. wniosków jest rozpatrywanych pozytywnie".

W ocenie Budy ceny nieruchomości są wyższe, ale nie wynika to z programu "Bezpieczny Kredyt 2 proc." Jego zdaniem wzrost cen wynika ze skumulowanego popytu, ponieważ część osób, która chciała kupić mieszkanie w 2022 r., wstrzymała się z zakupem.

"W kredycie 2 proc. kupuje się jedną trzecią mieszkań, nawet niecałą jedną trzecią. Natomiast większość kupuje się za gotówkę albo w zwykłym kredycie. Więc tam jest największy skok, tam jest największy przyrost. Można powiedzieć, że skumulowany popyt teraz jest na rynku" – stwierdził szef MRiT.

Obecnie bezpieczny kredyt 2 proc. oferuje 12 banków: Alior Bank, Bank BPS i Banki Spółdzielcze Zrzeszenia BPS, Bank Ochrony Środowiska, Bank PEKAO, Bank Spółdzielczy Rzemiosła w Krakowie, Bank Spółdzielczy w Brodnicy, Krakowski Bank Spółdzielczy w Krakowie, mBank, PKO Bank Polski, SGB-Bank i Banki Spółdzielcze Zrzeszone z SGB-Bankiem, VeloBank oraz Wschodni Bank Spółdzielczy w Chełmie.

Zgodnie z informacją resortu rozwoju "Bezpieczny kredyt 2 proc.", który można wykorzystać na rynku pierwotnym bądź wtórnym, oferowany jest z dopłatą. Stanowi ona różnicę między stałą stopą ustaloną w oparciu o średnie, pomniejszone o marżę oprocentowanie kredytów o stałej stopie w bankach kredytujących, a oprocentowaniem kredytu zgodnie ze stopą 2 proc. Z dopłaty do rat rodzinnego kredytu mieszkaniowego można korzystać przez 10 lat, a maksymalna kwota kredytu to 500 tys. zł. W przypadku gospodarstwa domowego prowadzonego wspólnie przez małżonków lub gdy w skład tego gospodarstwa wchodzi co najmniej jedno dziecko – 600 tys. zł. (PAP)

Autor: Adrian Reszczyński

ra/ mmu/