statystyki

Okęcie i obszar ograniczonego użytkowaina wciąż na wokandzie Sądu Najwyższego

autor: Anna Krzyżanowska09.02.2016, 07:24; Aktualizacja: 09.02.2016, 09:03
samolot, lotnisko

Zdaniem warszawskiego sądu okręgowego, uchwała sejmiku i rozporządzenie wojewody ustanawiające obszar to zupełnie inne akty prawneźródło: ShutterStock

Czy obszar ograniczonego użytkowania (OOU) ustanowiony w 2011 r. wokół stołecznego lotniska dawał podstawę do wystąpienia z roszczeniem odszkodowawczym wobec portów, mimo że nie przysługiwało ono na gruncie obszaru ustanowionego w 2007 r.? A jeśli tak, w jakim zakresie? To kolejne pytania, z jakimi przyjdzie się zmierzyć Sądowi Najwyższemu (sygn. akt III CZP 114/15).

Pytanie dotyczy roszczeń (z tytułu m.in. utraty wartości) właścicieli i użytkowników wieczystych nieruchomości mieszczących się zarówno w obszarze ograniczonego użytkowania ustanowionym uchwałą sejmiku mazowieckiego w 2011 r. (Dz.Urz. Woj. Maz. nr 128, poz. 4086), jak i w tym wyznaczonym przez rozporządzenie nr 50 wojewody mazowieckiego z 2007 r. (Dz.Urz. Woj. Maz. nr 156, poz. 4276). W Warszawie toczą się obecnie setki takich spraw. Dotąd co do zasady zapadały wyroki oddalające roszczenia, jeśli zgłoszono je dopiero na gruncie OOU z 2011 r. W ocenie sądów uprawnieni nie powinni bowiem zwlekać z procesowaniem się z Przedsiębiorstwem Państwowym „Porty Lotnicze”, a ich uprawnienie w tym zakresie – zgodnie z art. 129 prawa ochrony środowiska (t.j. Dz.U. z 2013 r. poz. 1232 ze zm.) – wygasło po dwóch latach od wejścia obszaru w życie, a więc 24 sierpnia 2009 r.

Zwracający się z pytaniem warszawski sąd okręgowy zauważa jednak, że uchwała sejmiku i rozporządzenie wojewody ustanawiające obszar to zupełnie inne akty prawne. Pojawia się zatem pytanie, czy ustanowienie strefy na nowej podstawie, jaką w 2011 roku była uchwała sejmiku województwa, nie stanowiło przesłanki do powstania nowego dwuletniego terminu zawitego. A co za tym idzie:


Pozostało jeszcze 55% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Rankingi i raporty

Galerie