statystyki

Nowa wersja MdM. Dla wielodzietnych

autor: Małgorzata Kwiatkowska24.11.2015, 07:29; Aktualizacja: 24.11.2015, 08:36
blok, mieszkanie

Zainteresowanie dopłatami widać wśród par z dwójką dzieciźródło: ShutterStock

Rodziny z dwójką i większą liczbą potomstwa ruszyły po dopłaty państwa do kredytów na własne lokum.

W ciągu dwóch miesięcy od wprowadzenia zmian w programie Mieszkanie dla Młodych radykalnie wzrosła liczba rodzin wielodzietnych, które wystąpiły o rządową dopłatę do kredytu na zakup mieszkania. Według danych, które przekazał DGP Bank Gospodarstwa Krajowego, we wrześniu i październiku rodziny wychowujące co najmniej troje dzieci złożyły 332 wnioski o dofinansowanie. W czasie kiedy MdM działał na starych zasadach, czyli przez rok i osiem miesięcy, takich wniosków było zaledwie 46. Duże zainteresowanie dopłatami widać też wśród rodzin z dwójką dzieci, które od września złożyły już 557 wniosków. W poprzedniej wersji starały się o wsparcie 946 razy.

Te zmiany to efekt bardzo korzystnych rozwiązań, które zostały wprowadzone w nowej wersji MdM. Dla wychowujących dwójkę dzieci od września dopłata do wkładu własnego przy kredycie wynosi 20 proc., a dla rodzin wielodzietnych aż 30 proc. Wcześniej mogły one liczyć na dofinansowanie na poziomie 15 proc. Z wyliczeń Jarosława Sadowskiego, analityka firmy Expander, wynika, że przy takich dopłatach wychowujący dwoje dzieci mogą liczyć teraz na ponad 58 tys. zł wsparcia, jeśli kupują lokal w Warszawie, i na niemal 54 tys. zł przy zakupie w Poznaniu. Przy trójce dzieci dopłata może przekroczyć 100 tys. zł.

Rosnącą popularność MdM wśród rodzin wielodzietnych potwierdzają pośrednicy. – Akurat w ostatnich dniach miałem takich klientów. Zainteresowała ich możliwość uzyskania bardzo wysokiej dopłaty należnej rodzinie wielodzietnej. W tej grupie zwykle poszukiwane są mieszkania na rynku wtórnym, do których można się od razu wprowadzić – mówi Robert Sierant, starszy doradca finansowy w sieci Home Broker z Poznania.

Opiekunowie co najmniej trójki dzieci zostali zwolnieni z warunku zakupu w MdM swojego pierwszego mieszkania, nie obowiązuje ich też limit wieku. W pozostałych przypadkach przynajmniej jeden z kupujących nie może mieć ukończonych 35 lat. Marcin Jańczuk z agencji Metrohouse wskazuje, że dla rodzin wielodzietnych m.in. kwestia już posiadanego mieszkania była do niedawna jedną z największych barier w skorzystaniu z MdM. – Teraz mogą zatrzymać dotychczasowe mieszkanie, skierować je na rynek najmu i jednocześnie poprawić standard swojego życia, kupując mieszkanie o większym metrażu – tłumaczy.


Pozostało jeszcze 48% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (2)

  • Jola(2015-11-27 13:59) Zgłoś naruszenie 02

    Zdecydowaliśmy się z mężem na kupno mieszkania w programie MDM, który wciąż zmienia się na lepsze. Dla nas istotną zmianą jest to, że stał się on prorodzinny i wspiera wielodzietne familie. Wybraliśmy nowoczesny kompleks mieszkalny „Żyj Kolorowo”. Osiedle usytuowane w Zabrzu w cichym i spokojnym miejscu ... Cena za metr wyniosła nas ok 4000 tys zł. Ważne jest również by trafić na dobrego dewelopera jak ten www.trojan.katowice.pl gdzie można liczyć rzetelną obsługę.

    Odpowiedz
  • mac=rcin(2015-12-07 08:43) Zgłoś naruszenie 00

    reeklama trojana powyzej...... masakra

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Rankingi i raporty

Galerie